Erbil’de Türk Diplomatı öldüren saldırganların itirafları açıklandı

flaş

 Erbil’de Türk Diplomatı öldüren saldırganların itirafları açıklandı

26.07.2019 - 19:38

Güncelleme : 26.07.2019 - 19:38

Kürdistan Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu diplomatı ve iki Kürdistan Bölgesi vatandaşının başkent Erbil’de hayatını kaybettiği saldırının faillerinin itiraflarını yayınladı.

Başkent Erbil’de 17 Temmuz’da bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli diplomat Osman Köse ile Beşdar Ramazan ve Nariman Osman adlı Kürdistan Bölgesi vatandaşları hayatını kaybetmişti.

20 Temmuz’da da saldırının faillerinden Mazlum Dağ ve Muhammet Bisksiz Erbil Asayişi ile Kürdistan Anti Terör Birimi tarafından yakalandı.

Kürdistan Güvenlik Konseyi, bugün Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu görevlisi ve iki Kürdistan Bölgesi vatandaşının başkent Erbil’de hayatını kaybettiği saldırının azmettiricilerinin itiraflarını yayınladı.

Görüntüler az önce Rûdaw TV’de yayınlandı.

Açıklamada, Kürdistan Anti Terör Birimi ve Asayiş güçleri tarafından Erbil’de gerçekleşen saldırının faillerinin kısa sürede yakalandığı belirtildi.

Mazlum Dağ’a 3 kişinin yataklık ettiği belirtilen açıklamada, Dağ’ın itirafından bir kaç ay önce (Fatih Botan) PKK’linin planı hazırladığını, hedefin de Osman Köse olduğunu söyledi.

Açıklamada ayrıca, saldırının bir diğer amacı Kürdistan Bölgesi’nin güvenliğini tehdit etmek olduğu kaydedildi.

Olayda hedef alınan Kürdistan Bölgesi vatandaşı 2 kişiye ilişkin ise Kürdistan Güvenlik Konseyi, “Kürdistan Bölgesi 2 vatandaş, Türk diplomatın korumaları olduğu şüphesiyle öldürüldü” denildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın