Dudaklarını dikerek açlık grevine başladı

Dudaklarını dikerek açlık grevine başladı

 Dudaklarını dikerek açlık grevine başladı

01.09.2019 - 16:23

Güncelleme : 01.09.2019 - 16:23

Bolu Hapishanesi’nde bulunan hükümlü Sercan Zorba, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevine destek için geçtiğimiz aylarda 3 günlük açlık grevi başlattı. Zorba, açlık grevine son verdikten sonra ailesine, hapishane yönetimi ve ceza infaz koruma memurlarının kendisine baskı uyguladığını söyledi. Son olarak ailesi ile telefonda görüştükten sonra Zorba’ya ters kelepçe takılarak hücreye gönderildi. Zorba da bu uygulamalara karşı dudaklarını dikerek açlık grevine başladı. Zorba’nın ablası Ebru Zorba kamuoyuna yardım çağrısında bulundu.

Yaşananları ailesine anlattı

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre; 29 yaşındaki Sercan Zorba, daha önce Tekirdağ 2 Nolu Hapishanesi’nde tutuluyordu. Zorba, 2015 yılında da hapishane yönetiminin uygulamalarını protesto etmek için, dudaklarını dikerek açlık grevine gitmişti. Zorba yine hapishanede kötü muameleyle karşılaşınca 2017’de dudaklarını dikti. Haberin kamuoyuna yansımasının ardından hapishane yönetimine tepkiler büyümüştü.

Zorba Tekirdağ Hapishanesi’nden 8 ay önce Bolu T Tipi Hapishanesi’ne gönderildi. Burada Leyla Güven’in açlık grevine destek verdikten sonra kendisine kendisine “terörist” denildiğini ve şiddet gördüğünü ailesine anlatan Zorba son olarak bu uygulamaları protesto etmek için dudaklarını dikerek açlık grevine başladı.

“Elini cebinden çıkar terörist”

Zorba’nın ablası Ebru Zorba, kardeşinin kendisine anlattıklarını anlattı. Zorba şunları söyledi:

“Kardeşim, Leyla Güven’in açlık grevine 3 gün destek verdi. Olaylar bundan sonra başladı. Sercan açlık grevini bitirdikten sonra cezaevinde kendisine karşı tavırlar değişti. Sercan’a, ‘Sen partizanlık yapıyorsun, teröristsin’ denildi. Bu sözlerin üzerine savcılıkta suç duyurusunda bulunduk. Ama kardeşime karşı bu davranışlar son bulmadığı için açlık grevine başladı. 9 Ağustos’ta telefonla konuşurken bir gardiyan kendisine, ‘elini cebinden çıkart terörist’ diye bir şeyler söyledi. Sercan da bu sözlerin üzerine, ‘elim cebimde değil’ gibi cümleler söyledi. Telefon görüşü bittikten sonra neler olduğunu anlayamadık…”

Telefon görüşünde neler yaşandı?

Abla Zorba, bir sonraki görüş için şunları söylüyor:

“Sercan telefonu kapattıktan sonra 20-25 gardiyanın yanına geldiğini söyledi. Ellerini ters kelepçelemişler. Saatlerce bir hücreye koyup işkence etmişler. Sercan da bu olayın ardından yaşananlarI cezaevi müdürüne anlatıyor. Müdür kendisine, ‘Burası cezaevi bu tarz olaylar yaşanabilir’ demiş. Bu sözlerin üzerine kardeşim 19 Ağustos’ta dudaklarını dikerek açlık grevine devam etti. Bu eylem başlayınca yine hakaretler son bulmadı. ‘Geber terörist’ diyerek yine hakaret ediyorlar. Sercan şu an doktor kontrolüne bile çıkarılmıyor. Kardeşimin sesinin duyulması için yetkili birimlerden yardım istiyorum. Bu yaşanılanları kimse hak etmiyor.”