DSG’den Haseki cezaevinde yaşananlara ilişkin açıklama

DSG’den Haseki cezaevinde yaşananlara ilişkin açıklama

 DSG’den Haseki cezaevinde yaşananlara ilişkin açıklama

30.03.2020 - 13:58

Güncelleme : 30.03.2020 - 13:58
t>

DSG Sözcüsü Kino Gabriel, Haseki kentindeki Al-Sinaa Hapishanesinde IŞİD’lilerin başlattığı ayaklanmanın bastırıldığını ve herhangi bir tutuklunun kaçmadığını açıkladı. Rojava’nın Haseki kentinde yaklaşık 5 bin IŞİD’li tutuklunun bulunduğu cezaevinde dün akşam saatlerinde firar girişimi yaşandı. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Sözcüsü Kino Gabriel, binlerce yabancı IŞİD’linin tutuklu bulunduğu Ghweran semtindeki “Al-Sinaa” hapishanesinde, örgüt üyelerinin hapishane hücrelerinin iç kapılarını çıkardığını ve yatakhane duvarlarını deldiğini belirtti.

Olay sırasında Terörle Mücadele ekiplerinin bölgeyi kordon altına aldığını belirten Gabriel, koalisyon güçlerinin de alanı havadan denetlediğini kaydetti. Gabriel, müdahalenin ardından durumun kontrol edildiğini IŞİD’liler tarafından yaratılan “kaosun” sona erdirildiğini söyledi. DSG Sözcüsü, “Olay sırasında tutuklulardan kaçan olmamış, hapishane tamamen kontrol altına alınmıştır” dedi. Bu olayla SDG’nin tutuklu IŞİD’lileri kontrol etme yeteneğini bir kez daha doğruladığını vurgulayan Gabriel, “Ancak, IŞİD teröristlerini ve aile üyelerinin tutulduğu merkezler ve kamplar için maksimum koruma sağlamak için uluslararası toplumun ve uluslararası koalisyonun daha fazla desteğine ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rûdaw’a konuşan Al-Sanaa Cezaevi Müdürü Rubar Hasan, IŞİD’lilerin grev bahanesiyle nöbetçi ve gardiyanları rehin almaya çalıştığını, bunu başaramayınca da kameraları kırarak cezaevinin duvarlarını yıktıklarını söyledi.

Hasan, bir grup IŞİD’linin cezaevinden kaçmayı başardığını ancak daha sonra firarilerin tümünün yakalandığını belirtti.

Ancak Hasan kaçan IŞİD’lilerin sayısı hakkında bilgi vermedi.

data-matched-content-ui-type="image_stacked"