Diyarbakır da operasyon çok sayıda siyasetçi gözaltına alındı

Diyarbakır da operasyon çok sayıda siyasetçi gözaltına alındı

 Diyarbakır da operasyon çok sayıda siyasetçi gözaltına alındı

26.06.2020 - 13:57

Güncelleme : 26.06.2020 - 14:02

Diyarbakır’da DTK binası ile birçok eve baskın düzenlendi, çok sayıda kişi gözaltına alındı. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, baskın ve gözaltılara tepki gösterirken, “Boyun eğmeyeceğiz” dedi. Diyarbakır’da sabah saatlerinde Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Kayapınar ilçesindeki binası, J&J Yayınevi ile birçok eve polislerce baskın düzenlendi.

Bu baskınlarda siyasetçiler, aktivistler ve sendikacılar gözaltına alındı. Gözaltına alınan kimi isimler şöyle: DTK Divan üyesi Jiyan Taş ve Hüseyin Kaya, Rosa Kadın Derneği yöneticisi Rojda Barış, ev hapsinde olan görevden alınan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak, Hazro Belediye Meclis üyesi Fesih Balbey, Bismil Belediyesi Meclis üyeleri Enver Çelik ve Aynur Aktar, Çınar ilçesinden Enver Temiz, MEBYA-DER yöneticisi Yıldız Damla, DBP PM üyesi Leyla Bağatır,

KESK Genel Meclis üyesi ve TÜM BEL-SEN üyesi Ayten Tekeş, Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şube Başkanı Suphi İzol, Makine Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu üyesi Arin Zümrüt, barış annesi Makbule Özbek, avukat Berdan Acun, HDP Kocaköy İlçe Eşbaşkanı Cahit Ay, Kulp eski HDP İlçe Eşbaşkanı Selva Akkoyun, Bağlar ilçesinden Gurbet Çakar, Silvan ilçesinden Mehmet Sağlam, Fatma Bülbül ve Tahir Turan.

Güven’den tepki: Boyun eğmeyeceğiz

Bina kapısının kırıldığı baskında DTK tabelası, bilgisayar ve kitaplara el konuldu.Aramanın sona ermesiyle polislerin çoğu binadan ayrılırken, binanın çevresinde konumlandırılan zırhlı araçlı polislerin bekleyişi sürüyor.

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla, baskına tepki gösterdi. Güven, “Boyun eğmeyeceğiz” mesajı verdi. (Kaynak: Gazete Karınca)

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.