DEVA Parti’li Hukukçu Prof: HDP operasyonunun hedefi İYİ Parti’dir

...

 DEVA Parti’li Hukukçu Prof: HDP operasyonunun hedefi İYİ Parti’dir

03.10.2020 - 15:35

Güncelleme : 03.10.2020 - 15:35

DEVA Partisi’nin kurucularından biri olan Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyelerine yönelik, 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde yaşanan “Kobani olayları” gerekçesiyle sürdürülen soruşturmaları değerlendirdi. Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, soruşturmaların ve tutuklamaların hiçbir hukuki hiçbir dayanağının olmadığını, bu sürecin siyasi bir operasyon olduğunu söyledi.

Erdem, bu operasyonun aynı zamanda İYİ Parti’yi hedef aldığını belirterek, “İktidar bloku, Millet İttifakı’nın en yumuşak karnı olan İYİ Parti’yi buradan koparmaya çalışıyor” dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) hakkında devam eden tartışmalarla ilgili olarak, AYM Başkanı Zühtü Arslan’ı savunan Erdem, “AYM Başkanı’nı tehdit etmek asla kabul edilemez. AYM, mevcut koşullarda sığınılacak ve nefes alınabilecek yegane kurum haline gelmiştir. AYM’nin bugünkü yapısına baktığımızda üyelerinin büyük kısmı mevcut iktidar tarafından atanmıştır. Bu da artık, kendi içlerindeki farklı seslere bile tahammül edemediklerini göstermektedir” dedi.

Erdem, “ortalama zekaya ve siyaset aklına sahip herkesin” altı yıl önce yaşanan olay ile ilgili düzenlenen operasyonun, hukuki olmadığını bildiğini ifade etti: “İktidar burada, siyasi hedeflerini gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu operasyon hakikat ve gerçeği ortaya çıkarmak için değildir. HDP seçmeni kriminalize edilmek isteniyor. HDP kitlesi sokağa dökülmek isteniyor. Ayrıca Türkiye’de başta ekonomi olmak üzere hiçbir şey iyi gitmiyor, bunların üstünü örtmek için böyle siyasi operasyonlar gerçekleştiriliyor”.

Anayasa Hukukçusu Erdem, yapılan bu operasyonun neticesinde Kars Belediyesi’ne kayyum atanmasına, İYİ Parti hariç bütün muhalefet partilerinin anında tepki gösterdiklerini ve bununda anlamlı olduğunu vurguladı: “Aslında bu operasyonun bir amacı da İYİ Parti’dir. HDP’nin dolaylı destek verdiği Millet İttifakı’ndan milliyetçi bir parti olan İYİ Parti, bu ittifaktan koparılmaya çalışılıyor. HDP’nin neredeyse bütün belediyelerine kayyum atandı. Demokrasilerde seçim ile gelen seçim ile gider. Bunu en iyi AKP’liler bilir. Yıllarca karşı oldukları her şeyi şimdi kendileri yapmaktadırlar”

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.