Demirtaş’ın avukatlarından ikinci kez açıklama

Demirtaş'ın avukatlarından ikinci kez açıklama

 Demirtaş’ın avukatlarından ikinci kez açıklama

19.06.2020 - 2:18

Güncelleme : 19.06.2020 - 2:18

Selahattin Demirtaş’ın tutukluğu ile ilgili AYM’nin verdiği karar sonrası tahliye edilecek mi? soruları yanıt bulmaya başladı. Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman twitter üzerinden şu açıklamalara yer verdi:

1- Aym’nin Sn Demirtaş ile ilgili kararına yeni vakıf olduk. Geniş bir değerlendirme yapmak için kararı detaylı inceleme olanağımız olmasa da önemine binaen şunları söylemek lazım:

2- Aym, Demirtaş’ın 4 Kasım 2016 ile 2 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşen tutukluluğu ile ilgili, makul sürenin aşıldığını, tedbirin ölçülü olmadığını ve tutuk devam kararlarının gerekçeli olmadığını tespit ederek ihlal kararı vermiştir.

3- Bu kararın önemi, 20 Eylül 2019 tarihinde verilen ve hala devam eden ikici tutukluluğa etkisi olacaktır. Aym bu karar ile 6-8 Ekim olayları nedeniyle Demirtaş’ın 4 kasım 2016 ile 2 Eyül 2019 tarihleri arasındaki tutukluluğunu makul bulmayıp ihlal kararı verdiğinden ve..++

4- ikinci tutuklaması da aynı sebebe dayandığından bu ikinci kararın bir geçerliliği kalmamıştır. Kısaca Demirtaş, 6-8 ekim olayları nedeniyle tutuklu kaldı ve bu kararla da ihlal tespit edildi; ikinci tutuklama aynı sebebe dayandığından derhal buna son verilmelidir.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.