Ana sayfa Genel Güncel DEMİRTAŞ’DAN ERDOĞAN’A JET YANIT

DEMİRTAŞ’DAN ERDOĞAN’A JET YANIT

311
0

AİHM nin Serbest bırakılmalıdır kararı verdiği Selahattin Demirtaş tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi nden yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ın Karar bizi bağlamaz çıkışına da yanıt veren Demirtaş Siyasi rehine pozisyonum hukuken tescil edilmiş oldu dedi AİHM nin Serbest bırakılmalıdır’ kararı verdiği Selahattin Demirtaş tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden yazılı açıklama yaptı

Demirtaş’ın açıklaması şöyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği bu kararla birlikte, siyasi rehine pozisyonum hukuken tescil edilmiş oldu. İlk günden beri söylediğimiz gibi, HDP’ye yapılan operasyon, tutuklanmamız ve yargılanmamız hukuki değil, siyasi gerekçelerle yapılıyordu Yarg ılandığım davalar ve isnatlar t ümden çökmüştür. AYM dahil, bizim hakk ımızda bu s üre zarf ında yasa dışı karar veren b ütün mahkemelerin çok a ğır ihlaller yaptığı, AİHM kararıyla kesinleşmiştir.

ÇOK VAHİM BİR DURUM
Siyasetin yargı üzerinde kurduğu yeni vesayet, hem demokrasi hem toplumun geleceği açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Maalesef ki, yürütmenin başı sıfatıyla açıklama yapan Cumhurbaşkanı halen ve bu mahkeme kararına rağmen hukuku, kanunu ve Anayasa’yı tanımayacağını ifade edebilmektedir. Bu benim şahsımla ilgili bir mesele değil, AİHM kararında temsil edildiği gibi bütün Türkiye toplumu ve demokrasi açısından çok vahim bir durumdur Hukuk ve adalet mücadelemiz her koşulda devam edecektir. Haklı bir mahkeme kararı olmadan iki yıldır burada tutuluyor olmama rağmen demokrasiye, barışa ve adalete olan inancımı asla kaybetmedim. Bu konuda en büyük umut kaynağım da halktır, halkın mücadelesidir Son derece önemli ve ciddi sonuçlar içeren bu mahkeme karar ını, zorlu bir hukuki m ücadele neticesinde ortaya çıkaran bütün avukat arkada şlarıma, partim HDP’ye ve dayanışma içerisinde olan bütün halkımıza en içten teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.