Davutoğlu intihar etti, ancak…

...

 Davutoğlu intihar etti, ancak…

04.09.2019 - 20:49

Güncelleme : 04.09.2019 - 20:49

Bir dönem AKP’ stratejilerinin belirlenmesinde rol alan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı olarak adını duyuran ancak hiçbir zaman Davutoğlu’nun danışmanlığını yapmadığını savunan Atılgan Bayar, Davutoğlu’nun kendini kovdurarak siyaseten intihar ettiğini savundu.Davutoğlu’nun stratejisini de eleştiren Bayar, “Bu yolla ancak bir Konya Partisi kurulur” iddiasında bulundu.

Davutoğlu’nun AKPden ihraç edilmesini, sosyal medya hesabından yaptığı bir dizi paylaşımla eleştiren Bayar, “Başbakanlık’tan ve parti Genel Başkanlığı’ndan atılmayı ‘siyasi darbe’ ile açılayabiliriz. Ama üç yıl sonra bir de aynı partinin üyeliğinden kovulursanız, toplumda kimse arkanızdan yürümez” diye yazdı.Davutoğlu’nun danışmanı olduğu iddialarını ise, “17.845. kere: Sayın Davutoğlu’nun hiç danışmanı olmadım. Erdoğan’ın ve onun kampanyalarını yapan Erol Olçok’un ajansının strateji danışmanıydım” satırlarıyla reddeden Bayar, “Davutoğlu’nun danışmanı olsa idim, bu kadar hataya izin verir miydim” sorusunu yöneltti.

2018 yılı mayıs ayında da ‘Elveda AKP Parti ve elveda Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ diyerek AKP ile de yollarını ayıran ve paylaşımlarında AKP politikalarına da eleştiriler yönelten Bayar, AKP’nin geleceğini parlak görmediğini de, “Davutoğlu’nun hiç danışmanı olmadım” diyen Bayar, “Seçimin kaderini, AK Parti’den uzaklaşan AK Partisizler ve Kürtler belirleyecek. AK Partisizler, yeni bir sosyolojik olgudur. Elveda AK Parti ve elveda Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Sizleri çok sevmiştim. Sayın Erdoğan için verdiğim emek, aldığım riskler, yaptığım her şey helal olsun. Ama şunu iyi bilsin ki, ben münafık değilim” ifadelerini kullanmıştı.

Son açıklamalarında, Davutoğlu’nun kendisini zorla partiden kovdurduğunu öne süren Bayar, “Davutoğlu’nun kendini kovdurduğunu belirterek, “Kendi iradeleriyle istifa etmemeleri ne kötü. İstifa edersin, farkın varsa farkını koyarsın. Kendini kovdurmak, gibi bir strateji olur mu? Mağdur imajı yok burada. Kendini kovduran imajı oluştu” ifadelerini kullandı.

Bu hamle ile, Davutoğlu’nun siyaseten intihar ettiğini iddia eden Bayar, “…kovulmayı bekleyerek neden siyaseten intihar etti, hiç anlamadım. Başbakanlıktan indirilmeyi siyasi darbe ile açıklarsınız ama parti üyeliğinden kovulmak, kimseye siyasi bir kazanç sağlamaz. Zayıflığınızı gösterir. Bu yolla ancak bir Konya Partisi kurulur” diye yazdı.