Cumhuriyet Savcılığı Leyla Güven’i ifadeye çağırdı

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OL

Flaş

 Cumhuriyet Savcılığı Leyla Güven’i ifadeye çağırdı

29.06.2020 - 18:14

Güncelleme : 29.06.2020 - 18:14

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, vekilliği düşürülen HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’i ifadeye çağırdı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında 9 Ekim 2018’de DTK’ya yapılan baskında elde edilen bilgi ve belgeler gerekçe gösterilerek, 26 Haziran’da 64 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Söz konusu soruşturma kapsamında yapılan ev baskınlarında 43 kişi gözaltına alındı ve DTK kapısına mühür vuruldu. Gözaltına alınan 16 kişi dün adliyeye sevk edildi ve bunlardan 8’i “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. 

 Halen gözaltındaki 27 kişinin emniyetteki işlemleri sürerken, DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldığı öğrenildi. Güven’i ifadeye çağrılma gerekçesi öğrenilemedi.

Öte yandan Güven’in milletvekilliği 4 Haziran’da düşürülmüş aynı gün HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile birlikte tutuklanmıştı. Güven daha sonra tahliye edilirken Farisoğulları’nın tutukluluğu devam ediyor.

Kaynak ajanslar

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.