Cumhurbaşkanı Adayı olmamam için Türkiye resmi makamlarınca tehdit edildim’

...

 Cumhurbaşkanı Adayı olmamam için Türkiye resmi makamlarınca tehdit edildim’

09.10.2020 - 23:20

Güncelleme : 09.10.2020 - 23:20

Kıbrıs’ın kuzeyinde Pazar günü yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine iki gün kala bir TV programına katılan bağımsız cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, seçimlerde aday olmaması için Türkiye resmi makamlarınca tehdit edildiğini açıkladı.

Konuşmasında, Türkiye’yi yönetene bağlı bir makam tarafından “aday olmaman senin ve ailen için iyi olur” mesajının özel kalem müdürü aracılığıyla kendisine iletildiğini söyleyen Akıncı, mesajı sormak amacıyla Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’yi Cumhurbaşkanlığı’na davet ettiğini, ancak Başçeri’nin davete icabet etmediğini söyledi.

LEFKOŞA BÜYÜKELÇİLİĞİ YALANLADI

Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği, “TV2020 kanalında yayınlanan bir programa katılan sayın Akıncı’nın dile getirdiği şahsına yönelik adaylıktan çekilmesi mesajı verildiği yönündeki ifadeler tamamen gerçek dışıdır. Türkiye Cumhuriyeti seçimlerin güvenle yapılması da dahil, her bir Kıbrıs Türk’ünün canını da malını da korumakta kararlıdır. Türkiye’nin seçim malzemesi yapılmasının daha önceki açıklamalarımızda defalarca dile getirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik bu rahatsız tavrın sürdürülmekte olması iyi niyetten uzaktır” denildi. 

2000 yılında cumhurbaşkanlığı seçimleri’ne adaylığını koyan Derviş Eroğlu da seçim sonucunda ikinci tura çıkmayı başarmasına rağmen aniden adaylıktan çekildiğini açıklamıştı. 2010’da cumhurbaşkanı seçilen Eroğlu’nun “peşime 42 MİT mensubu taktılar” açıklaması da uzun süre konuşulmuştu. (MA)

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.