Çin’den gelen ilaç 4 günde iyileştiriyor mu, okullar açılacak mı? Bilim kurulu üyesi açıkladı…

Çin’den gelen ilaç 4 günde iyileştiriyor mu, okullar açılacak mı? Bilim kurulu üyesi açıkladı…

 Çin’den gelen ilaç 4 günde iyileştiriyor mu, okullar açılacak mı? Bilim kurulu üyesi açıkladı…

25.03.2020 - 18:07

Güncelleme : 25.03.2020 - 18:07

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü, Çin’den getirilen ilaca ilişkin, “Bu ilaç 4-5 günde iyileşmeyi sağlamış yani hızlı iyileşme sağlamış” dedi. Okulların durumuna ilişkin de, “Sanmıyorum açılacağını” dedi.
OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KARARI ÇIKACAK MI? Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü, Tarafsız Haber Ajansına konuştu. Özlü, Çin’den getirilen ilacın nasıl bir etki yaratacağı, okulların durumu, getirilecek yeni tedbirler arasında “sokağa çıkma yasağı” olup olmadığına ilişkin tüm merak edilen sorulara yanıt vererek şöyle dedi:

ÇİN’DEN GETİRİLEN İLAÇ KİMLERE VERİLECEK? İLACIN ETKİSİ KAÇ GÜNDE ORTAYA ÇIKIYOR?

“Bu ilaçla ilgili durum şöyle; bu hastaların hepsi aynı değil. Koronavirüs hastaları bazıları hiç hasta olmuyor. Onların tanısı bile konmuyor. Bazıları hasta oluyor ama çok hafif, soğuk algınlığı gibi onlara tedavi de gerekmiyor sadece istirahat ile geçiyor.

“KRİTİK HASTA DEDİĞİMİZ YÜZDE 5 KADAR BİR KISIM VAR Kİ”

Bazıları da hastaneye başvurup hastanede yatırılarak tedavi ediliyor. Onlarda da çok sorun yok ama kritik hasta dediğimiz yüzde 5 kadar bir kısım var ki onlar yoğun bakım tedavisi gerektiriyor, solunum cihazlarına bağlanıyor, kaybedilen vakalar da daha çok bu yüzde 5’lik kritik olgular arasından çıkıyor.

“BU İLAÇ 4-5 GÜNDE İYİLEŞMEYİ SAĞLAMIŞ”

İşte bu gelen ilaç asıl olarak bu kritik olgularda kullanılmış ve onlarda fayda sağladığı görülmüş. Normalde bu olguların iyileşmesi iki haftalık süreyi buluyor. Düzelen olgular için söylüyorum ama bu ilaç 4-5 günde iyileşmeyi sağlamış yani hızlı iyileşme sağlamış, o bakımdan ilacın etkili olduğunu biliyoruz. Tabii bunlar daha önceki yayınlar, şimdi ise kullanıp, göreceğiz tabii.

DÖRT GÜNDE HASTA İYİLEŞİYOR MU?

Yapılan yayınlarda 4-5 güne kadar iyileşmeyi sağladığı, iyileşme dönemini kısalttığına dair yayınlar var.

YÜZDE 5’LİK KRİTİK OLGULAR KİMLER? GENÇLERİ HANGİ KONUDA UYARDI?

Daha çok birden çok kronik hastalığı olan ve ileri yaşlı kişiler daha çok ama gençlerde de ağır hastalar olabiliyor, dikkat etmek lazım, daha az oranda ama gençler daha az.

GENÇ HASTALARIN ÖZELLİĞİ NE?

Hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi bozuk olanlar, ağır hastalığı olanlar, onlar oluyor daha çok.

İLAÇ NEDEN 40 ŞEHRE GÖNDERİLDİ, DİĞER İLLERDE VİRÜS YOK MU?

O bakanlığın bir planlaması, ben o konuda bilgi sahibi değilim, onlar tabii vakaları takip ediyorlar, hangi ilde ne kadar var, bazı illerimizde yakın diğer ilden temin etmede olabilir belki bilemiyorum yani şu anda nasıl süreç.

OKULLARIN DURUMU NE OLACAK?

Sürecin yarın itibarıyla bu artık bitti diyemeyiz ki tehlike devam ediyor, daha da artmış olarak devam ediyor şu anda yani dolayısıyla okullar açılır mı, sanmıyorum açılacağını, bir süre daha devam edebilir bu okulların tatili diye düşünüyorum kendi adıma. Bu bir öngörü diyelim, tahmin.

MASADAKİ TEDBİRLER ARASINDA ‘SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI’ VAR MI?

Şu an itibarıyla bu salgın yönetimi öyle bir şeydir ki her şey masadadır, her tedbiri konuşursunuz, tartışırsınız, bu bütün dünyada olan, uygulanan bir tedbir ama bugün için böyle bir uygulama söz konusu değil ama toplumdan alınacak geri dönüşler, salgının seyri, vaka sayıları bütün bunlar dikkate alınarak karar veriliyor, umarım herkes bu konuda duyarlı olur da, öyle bir duruma ihtiyaç olmaz diye düşünüyorum. Şu an da Türk Halkının uyumu fena değil benim gördüğüm.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KARARI ÇIKAR MI?

Bugün itibarıyla çok daha iyi diye görüyorum, insanlar artık evlerinde oturuyorlar, sokaklar tenhalaştı.

Bunu gerektirecek bir vaka sayısında ani artışlar, kontrol edilemez durumlar olmadığı sürece, ben olacağını çok düşünmüyorum ama ihtiyaç olmaz mı, olabilir, zamanla göreceğiz onu.” MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA