CHP’den Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için çağrı

CHP'den Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için çağrı

 CHP’den Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için çağrı

02.04.2020 - 20:23

Güncelleme : 02.04.2020 - 20:23
t>

TBMM’deki gazeteci milletvekillerinden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Adalet Komisyonunda yarın görüşülecek infaz kanunu ve diğer yasaların kullanımı için cezaevlerinin yükünün hafifletilmesi amaçlayan düzenleme çerçevesi. Çakırözer, “Çeteler, katiller, hırsızlar, uyuşturucu baronları Barış Pehlivan’ı, Barış Terkoğlu’nu, Murat Açıkel’i, Ahmet Altan’ı, Osman Kavala’yı, Selahattin Demirtaş’ı içeride tutar adaletsizliktir. Ne kendimize, ne insanımıza anlatamayız. Türkiye artık ‘dünyanın gazeteci hapishanesi’ ayıbından kurtulmalıdır ”dedi. Çakırözer, TBMM gündemine gelen infaz düzenlemeleri gazetecilerin, hak savunucuları ve siyasetçilerin de kapsamalarında şu çağrıda bulundu:

Gasp yaralama faillerinin, çetelerin, uyuşturucu satıcılarının elini kolunu kullanarak çıkacakları cezaevlerinde eline taş dahi almamış gazetecileri, hak savunucularını, siyasetçileri adaletten, vicdandan, insanlıktan uzaklaşmaktır. Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Ferhak Çelik, Ayhan Keser, Murat Açıkel, Ahmet Altan, Osman Kavala, Selahattin Demirtaş ve daha yüzlercesini içeride tutmayı ne kendiniz yapın, ne millete ne de dünyaya anlatabiliriz.

Ülkemiz yıllardır gazetecilere yönelik haksız ve uzun tutuklamalar nedeniyle ‘Dünyanın gazeteci hapishanesi’ olara biliniyor. Sadece Mart’ı 9 gazeteci tutuklandı. 22 gazeteci gözaltına alındı. Artık bu ayıbı taşımamalıyız. Gazeteciler susarsa Türkiye susar. Özgür basıncının 83 milyon olarak hepimizin özgürlüğüdür. Haber yapan, eleştiri yapan, düşünce açıklayan gazetecilerin yargılaması tutuksuz olduğu

TCK 220 / 6-7 içindir tutuklu ya da hükümlü olan siyasetçi, aydın, insan hakkı savunucusu, avukat ve gazeteciler mutlaka kapsama alınmalıdır. Yani terör örgütü üyesi gibi ağır infaz rejimine tabi tutulmamalılar, denetimli serbestlik ve koşullu salıverilmede infazda eşitlik sağlanmalıdır. Düşünceyi açıklamak, haber yapmanın suç olmaktan sözde değil öz de yani gerçekten çıkarılması gerekli.

Paketteki bazı düzenlemelerden sadece hükümlüler değil tutuklular da yararlanacak. Corona virüsü nedeniyle ağır hasta, gebe ve engelli tutuklular için getirilen adli kontrol ile tahliye uygulaması olumludur. Kapsamı salgının boyutu dikkate alınmalıdır mutlaka genişletilmelidir.