CHP milletvekili Mustafa Adıgüzel mecliste açıkladı: Türkiye geneli gerçek vaka sayısı 980 bin, gerçek vefat sayısı…

CHP milletvekili Mustafa Adıgüzel mecliste açıkladı: Türkiye geneli gerçek vaka sayısı 980 bin, gerçek vefat sayısı...

 CHP milletvekili Mustafa Adıgüzel mecliste açıkladı: Türkiye geneli gerçek vaka sayısı 980 bin, gerçek vefat sayısı…

09.09.2020 - 22:03

Güncelleme : 09.09.2020 - 22:03

CHP milletvekili Mustafa Adıgüzel, ‘Türkiye’nin genelinde vaka sayısı ise 980 bindir’ dedi. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Covid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısının açıklananın çok üzerinde olduğunu öne sürdü.

AA’nın haberine göre şu anda her 30 milletvekilinden birinin hasta olduğunu, hasta olup, tedavi gören belediye başkanları, siyasi parti liderleri bulunduğunu belirten Adıgüzel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “sanal bakan” dediğini ifade etti.

Adıgüzel, “Sağlık Bakanı, ‘bugün ne verelim’ diye düşünüp taşınıp bir sayı belirleyip, onu da Twitter’da yayınlamaktan öteye gitmeyen bir sağlık bakanıdır. Sağlık Bakanı, bu işleri artık bırakmalıdır” diye konuştu.

Koca’nın açıkladığı vaka sayılarının gerçek tabloyu yansıtmadığını ileri süren Adıgüzel, bugün açıklanacağını iddia ettiği tablosunu basın mensupları ile paylaştı.

Gerçek tablosunun bu olmadığını savunan Adıgüzel, “Bu, Türkiye’nin dört bir tarafından meslektaşlarımızdan, Sağlık Emekçileri Sendikası’nın üyeleri, büyükşehir belediyeleri ve CHP’li belediyelerden aldığımız verilerle oluşturduğumuz bir tablodur” diyerek, kendisinin hazırladığı tabloyu gösterdi.

‘BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 16 BİN’

Adıgüzel, bugünkü hasta sayısının 105 bin test yapılacaksa 16 bin olduğunu iddia ederek, her yapılan bin testin 150’sinin pozitif çıktığını söyledi. Adıgüzel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“16 bin yeni vakamız vardır. Bakan bir sıfır atmaktadır. Bu vefatlar da beş büyük ilimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya’nın salgının başından beri toplam vefat sayıları, belediyelerimizin kayıtlarında mevcuttur. Toplam vefat sayısı 8 bin 850’dir. Bu kentlerde 30 milyon insanımız yaşamaktadır. 30 milyon insanımızda 8 bin 850 ise bunu 82 milyon insanımızla oranladığımızda, Türkiye’de gerçek vefat sayısı 23 bindir. Türkiye’nin genelinde vaka sayısı ise 980 bindir. Bu da, Bakan’ın açıkladığı 285 bin rakamının yaklaşık dört katıdır. Türkiye’de her 40 kişiden birisi Kovid ile tanışmış durumdadır.”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitime imkan vermesi durumunda yıl başına kadar her eve korona virüsü gireceğini iddia eden Adıgüzel, “Sağlık Bakanı’nı ve hükümetin başını ölüme sebebiyet vermekten, can kaybına sebebiyet vermekten suç duyurusunda bulunmak istiyorum” diye konuştu. 

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.