Ana sayfa Genel Güncel BM’den Türkiye’yi kızdıracak Afrin raporu!

BM’den Türkiye’yi kızdıracak Afrin raporu!

250
0

Suriye’de yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin hazırladıkları raporu sunan BM Suriye Bağımsız Soruşturma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, Afrin’de insanlığa karşı işlenen suçlarda Türkiye’nin de sorumluluğunun olduğunu söyledi. BM Suriye Soruşturma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro ile komisyon üyeleri Karen Abuzayd ve Hanny Megally BM Cenevre binasında düzenledikleri bir basın toplantısı ile Temmuz 2018 tarihinden Ocak 2019 tarihine kadar

Suriye’de yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin raporunu açıkladı. Türkiye’nin sorumluluğu gayet açık Raporla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Komisyon Başkanı Pinheiro, bir soru üzerine Türkiye’nin Afrin’de insanlığa karşı işlenen suçlardaki sorumluluğunun gayet açık bir şekilde ifade edildiğini söyledi. Pinheiro Suriye’de yaşanan trajedinin nedeninin devletlerin kendi politik ajandalarını savaşlarla yerine getirme çabasından kaynaklandığını belirterek, “Başından beri ısrarla belirtiyoruz ki askeri yöntemler hiçbir zaman çözüm değildir. Tek çözüm yolu siyasi çözümdür” dedi.

Devletler sorumlu davranmalı Pinheiro bir başka soru üzerine Suriye Demokratik Güçleri (DSG) elinde bulunan IŞİD’li ailelerin veya diğer gözaltı ve kamplarda bulunanların hukuka gerişim hakkının sağlanması gerektiğini belirterek, kendi vatandaşlarını geri istemeyen devletlerin bu meseleye daha sorumlu yaklaşması gerektiğini sözlerine ekledi. İdlib ve Afrin’e girişlerin olmaması ya da çok sınırlı olmasından kaynaklı burada yaşananlara dair ellerinde kapsamlı istatiksel verilerin olmadığını ama bu durumun yaşananların tespiti konusunda bir engel teşkil etmediğini, belli bazı örnekler üzerinde de olsa yaşananların büyük ihlaller olduğunun açık olduğunun altını çizdi.

Bir Cevap Yazın