BM’den Esad rejimine çağrı: Serbest bırakın

BM’den Esad rejimine çağrı: Serbest bırakın

 BM’den Esad rejimine çağrı: Serbest bırakın

30.06.2020 - 16:07

Güncelleme : 30.06.2020 - 16:07

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye’de Beşar Esad rejimine, ülkedeki mahkumları ve alıkonulmuş kişileri “büyük ölçekte” ve “tek taraflı” olarak serbest bırakma çağrısında bulundu. Pedersen, BM ve Avrupa Birliği’nin (AB) ortaklaşa düzenlediği “Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi Konferansı” başlıklı 4’üncü Brüksel Konferansı’nın açılışında konuştu.

Görevinin öncelikli unsurunun ülkede 10’uncu yılına giren iç savaşta şiddetin sona erdirilmesi olduğunu vurgulayan Pedersen, Türkiye ve Rusya’nın anlaşmasıyla İdlib’de 6 Mart 2020 saat 00.01’den itibaren yürürlüğe giren ateşkese büyük ölçüde uyulmasının kendisini rahatlattığını ifade etti.Pedersen, Suriye genelinde ateşkes çağrısını yineleyerek, İdlib’deki sakinliği diğer bölgelerde de görme dileğinde bulundu.

Konuşmasında, başta Esad rejimi olmak üzere ülkedeki ilgili diğer taraflara çağrıda bulunan Pedersen, “Suriye hükümeti ve Suriye’deki diğer ilgili taraflara, büyük ölçekte olmak üzere mahkumlar ve alıkonulmuş kişilerin tek taraflı serbest bırakılması ve kaybolan insanlara yönelik de kayda değer eylemde bulunmaları çağrımı yineliyorum” dedi.

SURİYE ANAYASA KOMİTESİ 3’ÜNCÜ TUR GÖRÜŞMELERİ AĞUSTOS SONUNDA BAŞLAYABİLİR

Pedersen, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının engel olmaması durumunda İsviçre’nin Cenevre kentinde 3’üncü tur görüşmeler için Suriye anayasa komitesinin toplanabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Umudum, komitenin yıl sonuna kadar düzenli toplanabilmesidir. Elbette anayasa müzakereleri Suriye halkının ağır gerçeklerini çok çeşitli yönleriyle ele alamayacaktır. Ancak, komitenin çalışması, daha geniş bir siyasi sürecin kilidini açmak için bir anahtar olabilir.”

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.