BM’den bölge devletlerine çağrı: Acilen çıkarın

BM'den bölge devletlerine çağrı: Acilen çıkarın

 BM’den bölge devletlerine çağrı: Acilen çıkarın

07.09.2020 - 18:33

Güncelleme : 07.09.2020 - 18:33

Akdeniz’de ticari yük gemisi, 27 göçmeni kurtarmıştı. Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası kuruluşlar, bu gemideki 27 göçmenin acil olarak karaya çıkarılması için bölge devletlerine çağrı yaptı.

Konuyla ilgili BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ortak açıklama yaptı. Acil çağrı yaptılar: Derhal…

Yapılan açıklamada, Akdeniz’de ticari yük gemisi Maersk Etienne’nin kurtardığı 27 göçmenin acilen karaya çıkartılmasını istedi.

Gemi kaptanının Libya’dan kaçan göçmen ve mültecileri tahliye etmesine, hükümetlerin uluslararası hukuka aykırı biçimde red verdiği ifade edilen açıklamada, gemi mürettebatının yiyecek-içeceklerini bu göçmenlerle paylaştığı, fakat tıbbi yardım sunabilecek durumda olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, düzensiz göçmenlerin acilen bir limana tahliye edilmeleri lüzumluluğuna işaret edildi.

Açıklamada IOM Genel Direktörü Antonio Vitorino’nun da görüşleri yer aldı.

Vitorino, konuyla ilgili, Akdeniz’de kurtarılan insanlar için açık, güvenli ve öngörülebilir bir karaya çıkarma mekanizmasının olmamasının onların hayatları için risk teşkil etmeyi sürdürdüğü kaydedildi.”Kurtarma operasyonunu tamamlayın”

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi de, denizde insan kurtarmanın temel bir yükümlülük olduğunu bildirerek geminin denizcilik yükümlülüklerini yerine getirererek Akdeniz’de daha fazla ölüme engel olduğunu belirtti. Grandi, Avrupa Birliği ve üye devletlerin, kurtarılanların karaya çıkarılmasını sağlayarak bu kurtarma operasyonunu tamamlamaları gerektiğini, öte yandan etkili ve öngörülebilir yeniden dağıtım mekanizması ile devletler arasında dayanışmayı göstermeleri gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.