Başkan Rojava’ya Özel Kuvvetler göndermeyi kararlaştırdı

flaş

 Başkan Rojava’ya Özel Kuvvetler göndermeyi kararlaştırdı

16.01.2019 - 20:46

Güncelleme : 16.01.2019 - 20:47

ransız Ortadoğu uzmanı Gerard Shalian, Fransa’nın Kürtlerle ilişkilerinin eskiye dayandığını belirterek bu dostluğun daima süreceğini söyledi Rûdaw televizyonundan yayınlanan “Rûdawa Îro” (Günün Gündemi) programına katılan Gerard Shalian, Kürt-Fransız ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.Fransız liderler Kürt dostudur Fransızlar ve Kürtler en eski müttefiklerdendir” diyen Shalian, “Fransızlar Lübnan ve Suriye’de hüküm sürdürlerinde 1927’lerde Celadet Ali Bedirhan’da Şam’daydı.

O zaman Xoybun’u kurmuşlar Hawar dergisini ve daha sonra Beyrut’ta Roja Nû gazetesini çıkarıyorlardı. O dönemde Fransız temsilcilerle ilişkileri vardı. Ama iki halk arasındaki ilişkilerin tarihi daha da eskilere dayanıyor” diye konuştu.Shalian,Kürtlerle tarihi bir dostluğu olan Fransa’nın, 1991’de François Mitterrand’ın cumhurbaşkanı olduğu dönemde dönemin Dışişleri Bakanı Bernard Kounchner’in girişimleriyle gerçekleştirilen uluslararası destek kampanyası sayesinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Güney Kürdistan lehine uçuşa yasak bölge kararı alındığını hatırlatarak, “Kürtler’in ‘anne’ olarak bildiği Danielle Mitterrand ve daha sonra gelen Fransız liderler, Sarkozi, Hollande ve Macron Kürt dostudurlar. Kürt-Fransız dostluğu kadimdir, daim de olacak” dedi.

“Aynı değerleri savunuyoruz”Kürdistan Bölgesi ile Fransa’nın ortak değerleri olduğuna dikkat çeken Fransız uzman, “Kürdistan Ortadoğu’da bulunan demokratik ve istikrarlı bir ülke. Bizimle aynı değerleri savunuyor” ifadelerini kullandı.Gerard Shalian, “Fransa hükümeti, Iraklı Kürtlerin Irak’la birlikte yaşaması gerektiğini düşünüyor. İki tarafın birbirlerine saygı çerçevesinde yaklaşması gerekiyor ancak bu karşılıklı sorumlulukların yerine getirilmesi adına ilk iş Bağdat’a düşüyor” değerlendirmesinde bulundu.IŞİD’den sonra da Fransa’nın Kürdistan Bölgesi’ne yardımlarının süreceğini belirten Shalian sözlerine şunları ekledi:Diğer alanlarda da işbirliği olacak. Fransa’da bulunan Kürt Enstitüsü aynı zamanda bir elçilik görevi de oynadı.

Kültürel açıdan da birçok çalışma yürütüldü. Kürt-Fransız toplumlarının birbirini daha yakından tanıması açısından rolü oldu. Askeri alanda Fransız Özel Kuvvetleri’nin peşmergeye eğitimleri sürüyor. Ekonomik alanda yine çalışmalar olacak.“Rojavalı Kürtler korunmalı”Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rojava’ya yeni askeri birlikler gönderme kararı aldığını vurgulayan Fransız uzman, “Elbette Amerikalılar çekilirlerse Fransa’nın bölgedeki işi de zora girecektir. Biz Rojavalı Kürtlerin IŞİD’e mücadelede ve yine demokrasinin savunulmasında önemli bir rol oynadığını düşünüyoruz. Bu yüzden Rojavalı Kürtlerin korunması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konudaki görev de ABD ve Fransa’ya düşüyor” dedi. 

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.