Başbakan duyurdu: Koronavirüse karşı savaşı kazandık

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OL

Başbakan duyurdu: Koronavirüse karşı savaşı kazandık

 Başbakan duyurdu: Koronavirüse karşı savaşı kazandık

27.04.2020 - 12:39

Güncelleme : 27.04.2020 - 12:44

ÖZGÜR BASIN – Koronavirüsle ilgili sıkı tedbirler alan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, koronavirüsün yayılımını fiilen durdurduklarını belirterek, “Savaşı kazandık” ifadelerini kullandı. Salgının ilk günlerinden itibaren sınırlarını kapatan ve çok sıkı önlemler uygulamaya başlayan Yeni Zelanda’da pazar günü yalnızca 1 vaka kayıtlara geçirildi

Yaklaşık beş milyon kişinin yaşadığı ülkede, şu ana dek bin 469 vaka tespit edildi ve 19 kişi hayatını kaybetti. Ülkede yarından itibaren sağlık hizmetleri ve eğitim alanındaki bazı sınırlamalar kaldırılıyor. Paket servisi veren lokantalar ile inşaat malzemesi satan mağazalar gibi bazı küçük işletmeler yeniden açılacak.

‘EKONOMİMİZİ AÇIYORUZ AMA SOSYAL HAYATIMIZI HENÜZ AÇMIYORUZ’

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Başbakan Ardern, halkı rehavete kapılmama konusunda uyardı ve “Ekonomimizi açıyoruz ama sosyal hayatlarımızı henüz açmıyoruz” dedi.

SINIRLAR KAPALI

Hükümetin açıklamasında, öğrencilerin çoğu evlerinde kalmaya devam edeceği, alışveriş merkezlerinin açılamayacağı ve kalabalık grupların bir araya gelmesinin yine yasak olacağı belirtildi. Ülkenin sınırları da kapalı kalmaya devam edecek.

Yeni Zelanda Sağlık İdaresi Genel Müdürü Ashley Bloomfield, son günlerde vaka sayısında görülen düşüşe gönderme yaparak “Bu bize, hastalığı ortadan kaldırma hedefine ulaştığımız konusunda güven veriyor. Bu yeni vakaların görülmeyeceği anlamına gelmiyor. Ama vakalarımızın nereden geldiğini biliyor olacağız” dedi.

SIKI ÖNLEMLER ALINMIŞTI

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, erken alınan tedbirler sayesinde ülkenin büyük bir felaketi atlattığı görüşünde. Ardern, “Modellemelere göre, tüm bunları erken bir zamanda yapmasaydık, günde ortalama bin yeni vaka görülecekti. Kolektif çabalarımızla başımıza gelebilecek en kötü şeyi durdurduk ve savaşı kazandık” dedi.

Ülke, henüz vaka sayısı onlarla ifade edilirken oldukça sıkı önlemleri hayata geçirmişti. Sınırlar kapatılmış, ülkeye gelen tüm kişiler karantinaya alınmıştı. İş yerleri, okullar kapatılırken çok sayıda kişiye test yapılmış ve kapsamlı bir temas takip programı uygulanmıştı. (Kaynak: TELE 1 )

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.