AYM’den Selahattin Demirtaş’ın başvurusuna ihlal kararı! Tahliye mi oluyor?

Flaş

 AYM’den Selahattin Demirtaş’ın başvurusuna ihlal kararı! Tahliye mi oluyor?

19.06.2020 - 0:59

Güncelleme : 19.06.2020 - 1:03

Anayasa Mahkemesi, Kasım 2016’dan bu yana tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel BaşkanıSelahattin Demirtaş’ın tutukluluk süresinin azami süreyi aşması ve tutukluluk incelemesinin yapılmamasıyla ilgili başvurusunda hak ihlali kararı verdi.

Tutukluluğun makul süreyi aştığı ve Anayasa’nın 19. maddesinin ihlal edildiğine karar verildi. Mahkeme 50 bin TL manevi tazminata hükmetti. Karar bilgi için Ankara 19 ACM’ye gönderildi.

Anayasa Mahkemesi eski CHP Milletvekili Eren Erdem’in tutuklanması ile ilgili olarak da “tutuklamanın hukuki olmadığına” ve Erdem’in kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Demirtaş, Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce “terör örgütü yöneticiliği”, “terör örgütü üyesi olmak”, “terör örgütü propagandası yapmak”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “halkı kanunlara uymamaya tahrik”, “suç işlemeye tahrik”, “suçu ve suçluyu övme” suçlarından tutuklu olarak yargılanıyordu. Mahkeme tahliye kararı vermişti.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.