Asrın Hukuk’tan Öcalan açıklaması

Devamını Oku

 Asrın Hukuk’tan Öcalan açıklaması

17.01.2019 - 14:47

Güncelleme : 17.01.2019 - 14:47

İmralı’da tutuklu bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile 2 yıl aradan sonra 12 Ocak’ta kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı görüşmeye ilişkin avukatlarından açıklama geldi. Asrın Hukuk Bürosu’ndan yapılan açıklamada Sayın Öcalan’ın 12 Ocak’ta kardeşi Mehmet Öcalan ile yaşam hakkının ve sağlığının teyidi amaçlı görüşmesi mutlak tecrit koşullarının değiştiği ve ortadan kalktığı anlamına gelmemektedir. Şüphesiz kendisi ile tam 28 ay sonra

bir görüşme gerçeklemiş olması anlamlı ve değerlidir dendi Asrın Hukuk Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada görüşmeye ilişkin şöyle dendi: “12 Ocak 2019 tarihinde müvekkilimiz Sayın Öcalan, kardeşi Mehmet Öcalan ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşme kamuoyunun da bildiği üzere olağan dışı koşullarda, görüşme prosedürlerinin dışında gerçekleşmiştir. Sayın Öcalan avukatları ile 27 Temmuz 2011 tarihinden beri görüşememektedir. Bugün itibariyle de engellenen avukat görüş başvuru sayısı 781’dir. Sayın Öcalan ile İmralı Cezaevinde bulunan diğer üç müvekkilimiz ile İmralı’ya nakledildikleri Mart 2015 tarihinden beridir doğrudan bir iletişim imkanı hiçbir zaman olmamıştır.

Sayın Öcalan ve diğer müvekkillerin aile ve avukatları ile görüşme hakları 15 Temmuz 2016 tarihine kadar sürekli olarak ‘gemi arızası’ ve ‘hava muhalefeti’ gerekçeleri ile keyfi bir şekilde engellenirken 20.07. 2016 tarihinde ilan edilen OHAL’le birlikte, 21.07.2016 ve sonraki tarihli mahkeme kararları ile engellenmeye başlamıştır. Bursa 1. İnfaz Hakimliği kararları ile engellenen görüşmelere ek olarak bugüne kadar devam eden telgraf, telefon ve mektup ile iletişimi ve her türlü belge paylaşımının yasaklanması ile dış dünya ile bağı tamamen kesilmiş durumdadır. Bu durum net olarak mutlak tecrit anlamına gelmektedir. Zira bu konuda sorumlu olan başta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), işkence düzeyine varmış bu uygulamalar hakkında ya karar vermemekte ya da verdikleri kararın gereklerini takip etmemektedir. Bu durum da uygulanan mutlak tecridin derinleşmesine katkı sunmaktadır. Bu anlamda Sayın Öcalan’ın 12 Ocak’ta kardeşi Mehmet Öcalan ile yaşam hakkının ve sağlığının teyidi amaçlı görüşmesi mutlak tecrit koşullarının değiştiği ve ortadan kalktığı anlamına gelmemektedir. Şüphesiz kendisi ile tam 28 ay sonra bir görüşme gerçeklemiş olması anlamlı ve değerlidir. Sayın Öcalan’ın sağlığına ve yaşam koşullarına ilişkin gerçekleşen her temas, elde edilen her bilgi asla küçümsenemeyecek bir öneme sahiptir. Israrla belirtmek durumundayız ki; uluslararası sözleşme ve anayasal zeminde güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerin tartışma konusu edilmesi dahi mümkün değilken, tamamen engellenmesi kabul edilemez. Bu açıdan müvekkilimiz Sayın Öcalan’ın yasal haklarının istisnaya yer vermeksizin derhal tesis edilmesi hukukun gereğidir.”

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.