AP’den sert Türkiye’ye açıklaması

Flaş

 AP’den sert Türkiye’ye açıklaması

17.09.2020 - 19:36

Güncelleme : 17.09.2020 - 19:36

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de Avrupa Birliği (AB) üyeleri Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti ile yaşanan krizde diyaloğa çağırarak aksi takdirde AB’nin ek yaptırımları devreye sokmaya hazır olması gerektiğini duyurdu.

Doğu Akdeniz’deki gerilim ve Türkiye’ye karşı benimsenecek tutumun masaya yatırılacağı 24-25 Eylül’de düzenlenecek AB liderler zirvesi öncesinde AP’de oylanan kararda, Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs’a bağlı münhasır ekonomik bölgelerdeki eylemleri kınanarak, Yunanistan ve Kıbrıs ile tam dayanışma vurgusu yapıldı. Türkiye’ye çağrı

DW Türkçe’de yer alan habere göre, 57 ret oyu ve 36 çekimser oya karşı 601 oyla kabul edilen kararda, AB’nin kendi çıkarlarını korumakta net ve kararlı olduğu belirtilerek, Türkiye hükümetine şu çağrıda bulunuldu:

Doğu Akdeniz’deki tüm yasa dışı keşif ve sondaj çalışmaları derhal durdurmaya,
Yunan hava sahasındaki ve Yunan ve Kıbrıs karasularındaki ihlallere son vermeye
Milliyetçi savaş çığırtkanı söylemden vazgeçmeye…
Ayrıca, çözüme sadece diyalog, diplomasi ve müzakereler yoluyla ulaşılabileceği belirtilerek başta Türkiye olmak üzere tüm aktörler bölgeden askerlerini derhal çekmek suretiyle gerilimin yatışmasına katkıda bulunmaya çağrıldı.

AB’ye “sektörel yaptırım” çağrısı

AP üyeleri, Türkiye’ye yönelik ek yaptırımların sadece diyalog yoluyla önlenebileceğini belirtildi.

24-25 Eylül’de toplanacak AB Konseyi’ne de Türkiye’ye yönelik “sektörel bazda, hedef gözeten, Türk halkı ya da Türkiye’de yaşayan sığınmacılar üzerinde ters etki yaratmayacak ek kısıtlayıcı önlemler geliştirmesi” çağrısı yapıldı.

“Gerilimin tırmanmasından endişe duyuluyor”

Kararda bölgede askeri gerilimin tırmanma riskinden büyük endişe duyulduğu belirterek AB Komisyonu, Almanya’nın yürüttüğü AB Konseyi Dönem Başkanlığı ve NATO’nun arabuluculuk çalışmalarının memnuniyetle karşılandığı kaydedildi.

Türkiye’nin Oruç Reis sismik araştırma gemisini 12 Eylül’de bölgeden çekmesi, gerginliğin azaltılmasında “bir ilk adım” olarak değerlendirilirken, AP üyeleri diğer yandan Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisinin görev süresini uzatmasını kınadı.

Hak ihlallerinin AB-Türkiye ilişkilerine etkisi

Kararda Türkiye-AB ilişkilerindeki mevcut durumla ilgili ciddi endişe duyulduğu da belirtildi.

Ayrıca Türkiye’deki insan haklarındaki gerileme ile demokrasi ve hukuk devletindeki erozyonun ilişkileri ciddi şekilde etkilediği not edildi.

“Türkiye’nin dış politikasından üzüntü duyuluyor”

AP kararında Libya’daki duruma da değinilerek, Türkiye ve AB’ye üye ülkeler Libya’da siyasi diyaloğu desteklemeye ve BM’nin Libya’ya yönelik uyguladığı silah ambargosuna bağlı kalmaya çağrıldı.

“Türkiye’nin mevcut dış politikasının ve Doğu Akdeniz’deki diğer eylemlerinin Suriye dahil, bölgedeki istikrar üzerinde yarattığı olumsuz etkiden üzüntü duyulduğu” da not edildi. (EKN)

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.