AP Türkiye Raportöründen Türkiye’ye HDP kınaması

.

 AP Türkiye Raportöründen Türkiye’ye HDP kınaması

16.06.2020 - 22:29

Güncelleme : 16.06.2020 - 22:29

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Türkiye’de polisin HDP’nin ‘Demokrasi Yürüyüşü’ne müdahale etmesini, plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanmasını kınadı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Amor, “Barışçıl gösterileri ve eylemleri engellenme girişimi, Covid-19 döneminde bile anayasal hakların ciddi kısıtlaması anlamına geliyor. HDP dahil Türkiye’deki bütün siyasi güçlerin meşru faaliyetleri gerçekleştirilebilmeli.” dedi.

Amor, “Milletvekilleri ve eş başkan da dahil olmak üzere HDP üyelerine karşı göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanılması…Van veya Hakkari gibi birçok ilde polisin yanıtı ve gözaltıları açıkça orantısız güç anlamına geliyor. Muhalif seslere yönelik alanın daralması endişeleri artırıyor.” ifadelerini kullandı.

!5 Haziran’da Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ‘Demokrasi Yürüyüşü’ için Silivri’de bir araya gelen kalabalığa polis müdahale etti. Müdahale sonrası en az 10 kişi gözaltına alındı. Polis kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Yürüyüşe yönelik engelleme girişimleri olduğunu belirten ve tepki gösteren HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, “İktidarın yaratmak istediği provokasyona gelmeden yürüyüşümüze devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

euronews

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.