Altan Tan gözaltına alınmadan önce toplantılar başlatmıştı Nedeni..

...

 Altan Tan gözaltına alınmadan önce toplantılar başlatmıştı Nedeni..

27.09.2020 - 17:45

Güncelleme : 27.09.2020 - 17:47

Türkiye siyasetinin girdiği bu süreçte pekçok insan yeni parti ve oluşumlar için kolları sıvadı. Eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu Gelecek Partisi’ni kurarken  ekonomi eski bakanı Ali Babacan da Demokrasi ve Atılım Partisi ile siyaset sahnesine çıktı. Son olarak Çoban Ateşi Hareketi lideri eski milletvekili Rıfat Serdaroğlu da Doğru Parti’yi kurdu. Haberimizi yazdığımızda esnada gözaltına alınan siyasetçi yazar ve eski HDP milletvekili Altan Tan bir süredir yeni bir oluşum için ‘istikşafi’ görüşmeler yapıyordu.  Diğer bir HDP eski milletvekili ve aynı zamanda Azadi Hareketi’nin kurucularından Adem Geveri de parti kurma çalışmalarını sürdürüyor. 

Peki ne durumdalar?

Gözaltına alınan Altan Tan bir süredir çeşitli yerlerde farklı isimler ve kesimlerle istişareler yaptı. İstanbul, Ankara, Diyarbakır gibi iller başta olmak üzere pek çok insanla bu konularda ‘istikşafi’ görüşmeleri oldu.Konuyla alakalı değerlendirmelerde bulunan Altan Tan, “Şu an için hiçbir şey yok ama görüşmeler, diyaloglar, toplantılar devam ediyor… Yani üç arkadaş yan yana geldi mi hemen diyorlar yeni bir oluşum olacak. Tabi ki yeni bir arayış derken yani sorunları çözebilmek için doğru düzgün bir şey yapmak için bir çaba, bir görüşme, bir toplantı sürekli oluyor. Diyarbakır’da, İstanbul’da, Ankara’da ve farklı farklı gruplarla oluyor. Bir yerde diyelim 20-30 kişi ayrı toplanıyor. Bir yerde 15 kişi ayrı toplanıyor. Ama bunlar bir şeye matuf değil. Henüz şekillenmiş, yan yana gelmiş, bir şeye karar vermiş gruplar değil. Hani CHP ile AK Parti arasındaki görüşmelerde moda oldu ya. Diyorlardı ‘istikşafi’ görüşmeler… Yani öyle. Şu an itibariyle henüz oluşmuş bir şey yok” diyerek geldikleri aşamayı açıklıyor. 

Toplantılarında üzerinde tartıştıkları metni soruyorum. Farklı yerlerde farklı metinlerin olduğunu ifade eden Tan, “Birkaç metin var. İstanbul’daki arkadaşların bir metni var. Diyarbakır’daki arkadaşların bir metni var. Antalya’dan bazı arkadaşların metni var. Yani çok var, tek bir metin değil. O metinlerden birisi büyük oranda benim kalemimden çıktı. Zaten benim yazdığım yazılardan idi, özetiydi. Ama daha henüz şekillenmiş, adı konulmuş bir şey yok. Ama görüşmeler var. Herkes bir şeyler yapıyor. Muharrem İnce bir şeyler yapıyor. Mustafa Sarıgül bir şeyin peşinde. Rıfat Serdaroğlu bir parti kurdu. Herkes bir şeyler yapıyor. Dediğim gibi henüz şekillenmiş, kristalize olmuş bir şey yok” diyerek görüşmelerin ve değerlendirmelerin devam ettiğini aktarıyor. 

Bu toplantılardan birine katılan bir isim ise Tan’ın farklı kesimlerle şimdilik istişare aşamasında olduğunu belirtiyor. Katıldığı toplantıda kendilerine bir metin verildiğini ve metne katılımcılardan katkı istediğini söylüyor. 

Metnin güçlü olduğunu aktaran katılımcı, “Metinde liberalizmin çöküşünden bahsediliyor. Yine Cezayir, Fas gibi örneklerle İslamcı yönetimlerin başarısız olduğu aktarılıyor. Kürt meselesine yönelik tespitler ve çözümler var. Anadilde eğitim vurgusu var. Haklar temelinde eşit yurttaşlık talebi var.  İran ve Suriye gibi yerlerde Kürtler için de özerklik talepleri vardı” diyerek anlatıyor. 

Metinde başkanlık sisteminin eleştirildiğini kaydeden katılımcı, “Bunun yanında Türkiye yönetim sistemi için ise parlamenter yada güçlendirilmiş parlamenter sistemden bahsediliyor” şeklinde konuşuyor. 

Katılımcıya göre Altan Tan ve arkadaşlarının illa partileşme gibi bir kararları olmadığına dikkat çekerek, “Belirli çalışmalar sonucunda buradan bir hareket de çıkabilir, bir partide çıkabilir. Bu oluşturacakları oluşum da pekala kendilerini siyasette etkili bir pozisyona getirebilir. Meselelerin çözümünde onları işlevsel bir hale getirebilir. Halı hazırda kurulmuş partilerle istişareler yapabilirler ve onlarla etkileşim içine de girebilir. Şimdilik bunların hiçbiri net değil. Katıldığımız toplantıda muhafazakar kimliği ağır basan bir kitle ortamı vardı” şeklinde konuşuyor. 

Başka bir oluşum için çaba gösteren diğer bir isim ise Hak, Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslamî İnisiyatifi (Azadi) Hareketi kurucularından ve HDP eski milletvekili Adem Geveri oldu. Geveri’ye yakın bir kaynak kendilerinin şimdilik pek çok ilde toplantılar yaptığını ve özellikle Kürt kamuoyunun beklentilerine kulak verdiklerini aktarıyor. Diyarbakır, Urfa, Antep, İstanbul gibi illerde birçok dernek ve vakıfla görüştüler.  

Azadi Hareketi’nin bir dönem pek çok Kürt için umut olduğunu ifade eden genç siyasetçi, bu enerjinin doğru bir siyasetle Kürtlerin yararına uygun bir parti olabileceğini vurguluyor. Son toplantılarını Antep’te yaptıklarını belirten Geveri’nin arkadaşlarından bir Kürt siyasetçi, “Açıkçası uzun bir süredir bu konuda çeşitli yerlerde halk ile iç içeyiz. Şimdilik biz kamuoyunun beklentilerine kulak veriyoruz. Bizim hitap edeceğimiz çoğunluk Kürt halkı olacak. Kurdî bir parti olacağız. Ancak şu an parti olma aşamasına gelmedik. İstanbul’dan Hakkari’ye kadar her yerde Kürtlerin taleplerine yönelik çözümler için uğraşacağız” diye ekliyor. 

Kürtlere yönelik baskıların her alanda devam ettiğini ifade eden siyasetçi, kendileri için birinci önceliğin Kürt dili ve kültürünün yaşatılması olduğunu vurguluyor. Ardından Kürtlerin ekonomik ve temel haklar üzerinden uğradığı adaletsizliklerle mücadele, temsiliyet gibi alanlar üzerinde durulacak. Başta Kürt partileri ve kanaat önderleri olmak üzere herkesle diyalog halinde olunacak. Yapıcı ve aktif bir siyasette Kürtlerin iyi koşullara kavuşması için yoğun bir çaba sarf edilecek. 

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.