Aldar Xelil: Türkiye’ye yeşil ışık yakıldı

Flaş

 Aldar Xelil: Türkiye’ye yeşil ışık yakıldı

02.11.2018 - 20:57

Güncelleme : 02.11.2018 - 20:57

TEV-DEM Yürütme Konseyi Üyesi Aldar Xelil, Türkiye’nin Batı Kürdistan’ın (Rojava) Kobani bölgesinde bulunan YPG mevzilerine yönelik top atışları ile ilgili açıklamalarda bulundu.K24’e konuşan Xelil, Rusya, Almanya ve Fransa liderlerinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilen Suriye zirvesinin ardından Fırat’ın doğusuna yönelik saldırıların gerçekleştirildiğine işaret etti.Suriye zirvesinde Türkiye için yeşil ışık yakıldığını ifade eden Xelil, “İstanbul’da Rusya,

Fransa ve Almanya liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen zirvede Türkiye’ye yeşil ışık yakılmamış olsaydı Fırat’ın doğusuna saldırılar olmazdı” dedi.Xelil, ABD’nin Türkiye saldırıları ile ilgili pratik bir tutumunun olması için her türlü çabayı sarf edeceklerini vurguladı.Xelil sözlerini şöyle sürdürdü: Suriye’de muhaliflerin bir etkisi kalmadı. Rejim var, biz varız ve İdlib’deki gruplar var. İdlib’e yönelik operasyonun gerçekleştirilmesi durumunda sadece biz ve rejim kalıyoruz.Afrin ile ilgili de konuşan Aldar Xelil, Türkiye ile Rusya’nın Afrin’e yönelik birlikte bir plan yaptıklarını ifade ederek bununla Ankara ile Şam’ı yakınlaştırmak istediklerini söyledi.Xelil, sorunların çözümü için Suriye rejimi ile tekrar görüşmelere başlamak istediklerini belirtti.

SURİYE ZİRVESİ

Türkiye’nin ev sahipliğindeki Suriye konulu dörtlü zirve, Almanya, Fransa ve Rusya liderlerinin katılımıyla 27 Ekim’de İstanbul’da yapılmıştı. Zirve için Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya gelmişti.

Loading...
YORUMLAR
Bir Yorum Yapın