AKP’nin HDP ziyaretinin arkası gelecek mi? Nedeni ne?

flaş

 AKP’nin HDP ziyaretinin arkası gelecek mi? Nedeni ne?

26.06.2020 - 19:02

Güncelleme : 26.06.2020 - 19:02

AKP, barolarla ilgili düzenlemeyi görüşmek için CHP, HDP ve İYİ Parti’yle bir araya geldi. AKP’nin HDP’ye de ziyaret gerçekleştirmesi dikkat çekti.Posta gazetesi yazarı Oral Çalışlar,  bugünkü “Uzun aradan sonra HDP ziyareti…” başlıklı yazısında AKP’nin HDP ziyaretini değerlendirdi.Oral Çalışlar, “Meclis’teki sandalyelere göre; AK Parti-MHP ittifakı barolar konusundaki kanunu çıkarmaya yetecek çoğunluğa sahip. İsteseler kanunu bir günde çıkarabilirler. Ancak daha önce pek tanık olmadığımız bir yaklaşım söz konusu. ‘Çoklu baro’ sistemine baro başkanlarının gösterdiği tepki, iktidar saflarında da kafa karışıklığı yarattı” ifadelerini kullandı.“AK Parti içindeki birçok hukukçu milletvekilinin bu değişikliği benimsemediği söyleniyor” diyen Oral Çalışlar şöyle devam etti:

“YENİ GİRİŞİMLERİN BAŞLANGICI OLARAK MI HDP’NİN KAPISINI ÇALDI?”

İki gün önce Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Grup Başkanvekilleri’nin tersine, ortada bir taslak olmadığını söylemiş, farklı tutum sergilemişti. MHP’nin hukukçu milletvekilleri içinde de benzer “sorun”lar yaşandığı öne sürülüyor.

Ayrıca, Ankara’ya yürüyen baro yöneticileri arasında iktidar partisine yakın avukatların da bulunduğu görüldü. İşte bu tablo karşısında, AK Parti bir meşruiyet zemini oluşturmak için diğer partilerin kapılarını çalmış gibi görünüyor.

Öte yandan, son görüşme trafiği başka yorumlara da neden oluyor. Baro Kanunu nedeniyle böylesine radikal bir adım atılır mı? Amaç kanun değişikliğiyle sınırlı olsa AK Parti, daha önce yaptığı gibi CHP ve İYİ Parti’ye gidebilir, HDP’yi de ‘terörist’ suçlamasıyla görmezden gelebilirdi.

Görmezden gelmemesi, HDP’ye de gitmesi, Meclis’in çalışması ve gerilimin düşürülmesi açısından iyi oldu. Başka? Geçen yıl yapılan yerel seçimlerde (ve ardından gelen 23 Haziran İstanbul seçiminde) iktidar neredeyse bütün metropolleri muhalefete kaptırdı. HDP’li seçmenin tayin edici bir rolü oldu. 2023 yaklaştıkça, AK Parti-MHP ittifakının bu kez yeterli çoğunluğu elde edemeyebileceği yönündeki yorumlar ve anket sonuçları çoğalıyor.

Yok sayılan HDP, yüzde 10’un üzerindeki seçmen desteğini koruyor. Yeni kurulan DEVA ve Gelecek partilerinin alabileceği oylar da hesaba katılırsa, HDP oyları değer kazanıyor. İktidar partisi acaba yeni girişimlerin başlangıcı olarak mı HDP’nin kapısını çaldı?”

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.