Ana sayfa AKP, Şırnak’ta nasıl kazandı İste sandık sandık analiz

AKP, Şırnak’ta nasıl kazandı İste sandık sandık analiz

HDP’nin yüzde 70’i aşkın oy oranına sahip olduğu Şırnak’ta AKP, 61.79 ile birinci parti oldu. Peki oy oranlarındaki bu değişim nasıl gerçekleşti Şırnak’ta resmi olmayan sonuçlara göre; merkez, Beytüşşebap, Güçlükonak ve Uludere ilçelerini AKP’li adaylar, Cizre, İdil ve Silopi ilçelerini ise Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eş başkan adayları kazandı Kent merkezi ve Beytüşşebap ile Uludere ilçelerini kazanan AKP’nin, seçim öncesi usulsüz bir şekilde taşıdığı binlerce asker, korucu ve polisle buralarda başarı kazandığı belirtiliyor.

Evrensel gazetesinin haberine göre, 7 bini aşkın usulsüz seçmen kaydırmasının yaşandığı ve toplamda 119 sandığın kurulduğu Şırnak merkezde, sadece 35 sandıkta AKP’ye toplamda 6 bin 618 oy çıktı.Özelikle kent merkezinde bulunan ve sadece asker ve polislerin oy kullandığı Edip Başar İlköğretim ve Ortaokulu’nda kurulan dokuz sandıkta, AKP’ye bin 929 oy çıktı. Söz konusu sandıkların tümünde görevli bulunduran HDP’ye sadece 48 oy çıkarken, CHP’ye de 161 oy çıktı.

Asker ve polislerin yoğun olduğu Nazmiye Demirel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Atatürk İlköğretim Okulu, Şükrü Geliş İlköğretim Okulu ve Anadolu Lisesi’nde de AKP’ye rekor oy çıktı.  Atatürk İlköğretim Okulu’nda kurulan dört sandıkta, AKP’ye 732 oy, HDP’ye 270 oy ve CHP’ye 31 oy çıktı. Şükrü Geliş İlköğretim Okulu’nda kurulan 10 sandıkta, AKP’ye bin 846 oy, HDP’ye 649 oy ve CHP’ye 31 oy çıktı.Yedi sandığın kurulduğu Nazmiye Demirel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ise, AKP’ye 1145 oy, HDP’ye 575 oy ve CHP’ye 42 oy çıktı. Benzer bir tablonun ortaya çıktığı beş sandıklı Anadolu Lisesi’nde de, AKP’ye 966 oy, HDP’ye 277 oy ve CHP’ye 28 oy çıktı. 

Toplam 16 sandıkta 4 bin 137 seçmenin oy kullandığı Beytüşşebap ilçesinde de, taşımalı asker, polis ve korucuların yoğun oy kullandığı dört sandıktan çıkan oylar sonuçları belirledi.  Kente bağlı Karşıyaka mahallesindeki dört sandıkta, AKP’ye bin 56 oy çıkarken, HDP’ye sadece 118, CHP’ye ise 58 oy çıktı. Belediyesi AKP’ye geçen ve seçmen sayısı 3-4 bin arasında olan Uludere ve Beytüşşebap’ta da merkezdeki gibi benzer bir durum yaşandı Her iki ilçelerde çevre karakol ve köylerde binlerce asker, korucu ve AKP’li, seçim öncesi taşındı. Söz konusu iki ilçenin yanı sıra beldelerde de yüzlerce usulsüz seçmen kaydırmasının yapıldığı seçmen listelerine yansıdı.Hem Şırnak merkez, hem de diğer ilçe ve beldelerdeki bu usulsüz seçmenler ise seçimlerde onlarca zırhlı araçla sandık başına taşındı.Söz konusu asker ve polislerin birçoğunun ise uçak yoluyla kente indirilmesi gözlerden kaçmadı. Asker ve polislerin zırhlı araçlarla sandığa nasıl taşındıkları görüntülere de yansıdı. bir şekilde oy kullanan asker ve polislerin sandıkların neredeyse tümünde AKP’li adaylar yüzde 100’e yakın bir oy oranına ulaştı