AK Parti’ye 70’ye yakın belediye başkanı geçti

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OL

AK Parti’ye 70’ye yakın belediye başkanı geçti

 AK Parti’ye 70’ye yakın belediye başkanı geçti

15.02.2020 - 11:06

Güncelleme : 15.02.2020 - 11:06

AK Parti’ye bağımsız, Saadet Partisi, İYİ Parti ve CHP’den olmak üzere 70’e yakın belediye başkanı geçti. AK Parti transfer kapısını ittifak ortağı olması nedeniyle MHP’ye kapalı tutuyor.

Tarafsız Haber Ajansı’nın edindiği bilgiye göre, AK Parti’ye geçmek için 100’e yakın belediye başkanı başvurdu. Belediye başkanları gerekçe olarak da, “Biz hizmet etmek istiyoruz. Burada istediğimizi yapamıyoruz. Ben hizmet etmek için geldim” dedi.

AK PARTİ BAŞVURULARI İNCELEMEYE ALDI, İŞTE ARANAN KRİTERLER

AK Parti yönetimi söz konusu belediye başkanlarını il başkanı, il milletvekilleri, teşkilat, mevcut belediye başkanlarından sordu. Anketlere bakıldı ve vatandaşa da, “Başkan bize geçmek istiyor, ne diyorsunuz” diye soruldu. Edinilen bilgiye göre AK Parti’nin gelenek ve görenekleriyle, kültürüyle uyuşan kişiler kabul edildi. Ancak başvuru yapıp elenen de birçok ismin olduğu kaydedildi.

EN ÇOK HANGİ PARTİ’DEN AK PARTİ’YE GEÇİŞ OLDU

Tarafsız Haber Ajansı’nın edindiği bilgiye göre AK Parti’ye bağımsız, Saadet Partisi, İYİ Parti ve CHP’den katılım oldu. En çok da bağımsız ve Saadet Partili belediye başkanlarının olduğu öğrenildi. AK Parti’li yetkililer ittifak ortağı olması nedeniyle MHP’den belediye başkanı katılımın olmayacağını ifade etti.

AK Parti’ye HDP’den geçen belediye başkanı olup olmadığına ilişkin de, “HDP’den kazanmıştır, istifa etmiştir, bağımsızdır, onlar olabilir” yorumu yapıldı.

İL BELEDİYE BAŞKANI YOK, MERKEZ İLÇELER AĞIRLIKTA

AK Parti’ye geçen belediye başkanları arasında il belediyesi yok, ilçeler ve daha çok merkez ilçeler ağırlıkta. AK Parti’li bir yetkili de, “2.5 milyon vatandaşımızı ilgilendiren belediyeler” ifadesini kullandı. Belediye başkanlarının katılımı da AK Parti grup toplantılarında peyderpey gerçekleşecek.

AK Parti’li yetkililer iki haftadır katılımın olmamasına ilişkin de, “Deprem, çığ ve İdlib meselesi önemli bir gündemdi. Liste hazır sadece peyderpey geçecekler” yorumunu yaptı.