Ahmet Türk: CHP bizi red ediyor…

Devamını Oku

 Ahmet Türk: CHP bizi red ediyor…

16.01.2019 - 12:22

Güncelleme : 16.01.2019 - 12:22

HDP’nin Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ahmet Türk, partisinin Türkiyelileşme siyasetini izlediğini belirterek, “Böyle bir siyaseti yürütürken ‘İşte bunlar Kürt partisidir Türkiye’ye açılmadı’ demek haksızlıktır” dedi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ahmet Türk, T24’e verdiği röportajda, yerel seçimle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türk, “Bugün İstanbul’a baktığınızda, İstanbul’da 1 milyon 200 bin oy almamıza rağmen

buradaki Kürt dostlarına yer verdik. Seçimlerde en fazla Türkiyelileşmeyi esas alan bir yaklaşım içinde olduğumuzu gösterdik. Koskoca İstanbul’da 3-4 milyon Kürdün yaşadığı bir yerde tek bir tane Kürt milletvekili var. Diğer 11 milletvekili dostlarımızdan, yoldaşlarımızdan” diye konuştu HDP grubunun yarısının Türklerden oluştuğunu belirten Ahmet Türk, “Böyle bir siyaseti yürütürken ‘İşte bunlar Kürt partisidir Türkiye’ye açılmadı’ demek haksızlıktır” ifadelerini kullandı.

CHP’YE KATKI SUNMAK İSTİYORUZ, ONLAR REDDEDİYOR Partisinin Cumhuriyet Halk Partisi’yle (CHP) ittifak konusuna da değinen HDP’li Türk, şöyle konuştu: “CHP hep çekingen bir tavır koyarak işte bizimle beraber, veya ortak demokratik bir mücadeleyi esas alan bir yaklaşımda olmadığı için bizim seçmende de artık bir ‘Bunlar İyi Parti’yle rahat rahat görüşüyorlar bizimle neden böyle açık açık görüşmüyorlar’ sorusu oluştu. Bunlar samimi değil. Biz CHP’ye katkı sunmak istiyoruz ama kendileri bu katkıyı reddediyor. Demokrasi mücadelesi için katkı sunmaya çalışıyoruz ama o hala bizden farklı uzak ve mesafeli duran bir yaklaşım gösteriyor. Bu konuda insanlar özelikle Kürtlerin kafasında soru işareti oluşturdular iki aylık süre içinde. Sonuçta ne olacak? AKP ana muhalefet olsaydı belki daha fazla Kürtlere yanaşırdı seçimi kazanmak için.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.