Ahmet Davutoğlu: Meselem Erdoğan’ın iktidarını zayıflatmak olsaydı Başbakanlığı bırakmaz, AK Parti’de kriz çıkarırdım

Davutoğlu’ndan flaş açıklamalar

 Ahmet Davutoğlu: Meselem Erdoğan’ın iktidarını zayıflatmak olsaydı Başbakanlığı bırakmaz, AK Parti’de kriz çıkarırdım

14.02.2020 - 9:22

Güncelleme : 14.02.2020 - 9:25

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya üzerinden halkın sorularını yanıtladı. Canlı olarak yayımlanan “Net Sorular, Cesur Cevaplar” programında gelen sorulara yanıt verdi.

Davutoğlu, “Madem TBMM FETÖ konusunu araştırmıştır, tutanakların tamamı yayımlanmalı. Kimin elinde hukuki bir delil varsa ortaya koymalıdır” dedi.

EYT adaletsizliğine çözüm bulunması gerektiğini belirten Davutoğlu, “Bir adaletsizliğe yol açılmışsa, bu adaletsizliğin maliyeti ekonomik maliyetten daha ağırdır. Devlet halkına bir söz verdiğinde bunu tutmalıdır. EYT mağdurları taleplerinde haklıdır. EYT konusu partimizin gündemindedir. Yakın zamanda bununla ilgili bir raporu kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

TÜİK rakamları ile oynandığını ileri süren Davutoğlu, “TÜİK rakamlarıyla oynayarak ekonominin çok iyi gittiğini iddia ediyorlar. Tapuların neredeyse fermanla el değiştirdiği bir dönemde, güvenin olmadığı bir Türkiye’de ekonomi düzelmez” dedi.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

” Başbakanlık dönemimde basına hiçbir müdahalede bulunmadım. Benim veya arkadaşlarım tarafından aranarak baskı altına alındığını iddia edebilecek tek bir gazeteci varsa çıkıp söylesin.

Türkiye, on yıldır süren Suriye iç savaşında sicili en temiz ülkedir. Suriye’de çok sayıda insan Türkiye’ye güvenerek İdlib’e geldi. Türkiye, Suriye mevzusunda soğukkanlı olmalıdır. Diplomaside dikkatli konuşmak gerekiyor. Türkiye (Allah rahmet eylesin) şehitlerimizin hesabını sormalı. Diplomatik retoriğin de sahadaki mücadeleyle orantılı olması gerek .

Siyasetin ancak ahlakla, ilkelerle değer kazandığına inanan biri olarak Siyasi Ahlak Yasası ve İmar Yasası’nda ısrar ettim. Yolsuzluğa, rüşvete karşı mücadele verdim. Bazı arkadaşlarımız karşımızda durdular.

Başbakanlık dönemim için tüm olumsuzlukları bana yüklemeye çalıştılar. Ben doğru işleri yapabildiğim zaman oradaydım, doğru işleri yapamadığım zaman ayrıldım.

Arkadaşlarımın beni cesaretimden dolayı tebrik etmelerine çok üzüldüm. Demokrasilerde parti kurmak cesaret işi olmamalı, vizyon işi olmalı. Alternatiflerin çıkmasından korkmamak lazım, alternatifin olmamasından korkmak lazım.

Davutoğlu: Komşusu açken tok yatan bizden değildir Hadis’ini hep söyleriz ya, vatandaşı açken tok yatan devlet adamı da bizden değildir.

Genç işsizlik yüzde 25, ortalama gelir asgari ücrete doğru geriledi, istihdam artmıyor. Bu tablo sürdürülemez, başarı görüntüleriyle örtülemez. Bu insanların feryadına kulak vermek lazım .

Müteahhitleri çağırıp, ben size karşı değilim fakat böyle devam ederse 2 sene 3 sene sonra yaptığınız binalarla baş başa kalacaksınız dedim. Çünkü üretime ayırılması gereken kaynak, inşaata kayıyordu.

Geleceğimizi teminat altına almak isterken bir kişiye güven duygusuyla hareket etmeyelim. Benim teminatıma bakmayın, kimsenin teminatına bakmayın. İlkelere, kurumsallaşman teminatına bakın.

Eğer iddia edildiği gibi benim meselem Erdoğan’ın iktidarını zayıflatmak olsaydı Başbakanlığı bırakmaz, AK Parti’de kriz çıkarırdım. Bana yapılan muamele de her türlü karşı çıkmayı da hak ediyordu. Ama Türkiye’nin istikbalini düşünerek bunu yapmadım.

Bizim oy oranımızın yüzde 1-2 olduğunu iddia edenler bizi tanımıyorlar.

İnandığım doğrular için terketmeyeceğim makam, terketmeyeceğim hiçbir şey yoktur. Bizden diktatör çıkmaz. Bunun garantisi ilkeleri net konmuş, kurumsal çerçevesi belli tedbirlerimizdir. Biz demokratik bir geleceği inşa etmek için yola çıktık.” (TarafsızHaberAjansı)

Loading...