Ağrı’da Belediye Başkanı’nın evi tarandı

Ağrı’nın Patnos’a bağlı Dedeli Belediyesi’nin Saadet Partili Belediye Başkanı Reşit Kıvanç’ın evinin tarandığı iddia edilmiş, gerekçe olarak ise Kıvanç’ın AKP’den devraldığı belediyenin borçlarını belediye binasına asması olduğu öne sürülmüştü. 31 Mart yerel seçimlerine AKP’den aday olma başvurusunda bulunan Reşit Kıvanç’ın başvurusu reddedilince, Kıvanç adaylığını Saadet Partisi’nden göstermiş ve AKP adayının 84 oy önünde yüzde 51,29 oy oranıyla belediye başkanı seçilmişti. […]

 Ağrı’da Belediye Başkanı’nın evi tarandı

11.06.2019 - 9:01

Güncelleme : 11.06.2019 - 9:01

Ağrı’nın Patnos’a bağlı Dedeli Belediyesi’nin Saadet Partili Belediye Başkanı Reşit Kıvanç’ın evinin tarandığı iddia edilmiş, gerekçe olarak ise Kıvanç’ın AKP’den devraldığı belediyenin borçlarını belediye binasına asması olduğu öne sürülmüştü. 31 Mart yerel seçimlerine AKP’den aday olma başvurusunda bulunan Reşit Kıvanç’ın başvurusu reddedilince, Kıvanç adaylığını Saadet Partisi’nden göstermiş ve AKP adayının 84 oy önünde yüzde 51,29 oy oranıyla belediye başkanı seçilmişti.

Geçtiğimiz günlerde uzun namlulu silahlarla evi taranan Belediye Başkanı Reşit Kıvanç yaşadıklarını YURT’a anlattı. “Biz kimseyi kulaktan dolma bilgilerle, sokaktan duyduğumuz şeylerle iftira altında bırakmıyoruz. O gece yaşananların tamamını delil-tespitli şekilde isteyene sunabiliyoruz” diyen Kıvanç, olay günü kendi gözleriyle saldırganların kimliklerini tespit edebildiğini dile getirdi. “Biz seçimi kazandıktan sonra, nezaket gereği ilk dönem devir teslimden hemen sonra encümenlere devraldığımız belediyenin borçlarını aktardık. Söz konusu tutanakların tamamını encümenlerin nezaretinde hazırladık. Hem bizim ekibimize hem de karşı tarafın ekibine yazılı olarak borçlar bildirildi. Dedik ki; ‘Belediyenin borcu budur. Eşinize dostunuza bunu aktarın. Biz tablo gibi bir şey asmayalım belediyeye…’ Sonrasında belediyeye görevli müfettişler geldi. Müfettişlerin gelmesi üzerine karşı ekip belediyenin borcu olmadığına dair beyanlarda bulundu. ‘Eğer borcumuz olsa asarlardı, demek yok ki asmıyorlar’ gibi ifadelerde bulundu. Ben de AKP’den devraldığım belediyenin borçlarını, belediye binasına asmaya mecbur kaldım” diyen Kıvanç, sonucun zaten AKP’liler tarafından hazmedilemediğini ve gürültülü geçen seçim sürecinin ardından, borçların asılmasıyla gerginliğin tırmandığını ifade etti. Evinde yattığı esnada silah seslerine uyanan Reşit Kıvanç, olay anını şöyle anlattı: “Bir gece 01:00 sıralarında evde yatıyordum ve silah sesleri duymaya başladım. Silah sesleri derken normal tabancalardan söz etmiyorum. Evimi uzun namlulu silahlarla taradılar ve silahların iki tanesi MP5 model tüfeklerdi. Benim haklı olduğum sürece kimseden korkum yok. Kim olduklarını tespit etmek amacıyla yerde sürünerek silah seslerinin geldiği yere doğru ilerledim. Silah sesleri durduğunda kaçmaya başladılar.”

“Kaçarlarken kim olduklarını farkettiğim için arkalarından isimleriyle seslenerek bağırdım. Onları tanıdığımı farkettiler, toplanıp çakal gibi kaçıp gittiler” diyen Kıvanç “Ben kim olduklarını bilmeme rağmen durumu medyaya yansıtmak istemedim ama durum bu noktaya geldi. Evime uzun namlulu silahlarla saldıran ekip, devraldığım belediyenin AKP’li eski Belediye Başkanı Veysi Durak ve onun tayfasıdır. Şu an 6 tanesi de emniyet mensuplarınca gözaltına alındı” diyerek, saldırganların seçimi kaybeden AKP’li Belediye Başkan Adayı Veysi Durak ve adamları olduğunu öne sürdü. “O güne kadar ölüm tehditleriyle, aileme zarar verilme tehdidiyle de sık sık karşılaştım” diyen Kıvanç, olaydan önce ölümle tehdit edildiğini kaydetti. Dedeli Belediyesi’nin Saadet Partili Belediye Başkanı Reşit Kıvanç sözlerini şöyle tamamladı: “Ben daha önceden AKP’den adaylık müracaatında bulundum ancak adaylığım onaylanmadı. Bunun üzerine Saadet Partisi’nden aday oldum, seçimi kazandım. Bunu da hazmedemediler… Seçim kaybetmeye tahammüleri yok. Bu yapılan zorbalıktır, buna fırsat vermeyeceğiz. Gözaltılardan sonra daha rahatsız edilmedim. Şu an için bir gerginlik yok, bölge sakin.”

Loading...
YORUMLAR
Bir Yorum Yapın