Ana sayfa Genel Güncel AFP: ABD askerleri sınırda devriye yaptı

AFP: ABD askerleri sınırda devriye yaptı

132
0

Fransız haber ajansı AFP, ABD askerlerinin Rojava sınırında yer alan ve Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) denetiminde bulunan Derbesiye köyünde devriye yaptığını bildirdi AFP’nin muhabiri, üzerlerinde ABD bayraklı üniformalar bulunan askerleri taşıyan üç zırhlı aracın Pazar günü köye gittiğini belirtti Muhabir, araçlarda da ABD bayrağı bulunduğunu aktardı. AFP, devriyeden

olduğunu belirttiği fotoğraflar da paylaştı Türkiye, DSG’nin ana gövdesini oluşturan YPG’yi ‘terör örgütü’ olarak değerlendiriyor Geçen hafta obüs atışı yapıldı, ABD tepki gösterdi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde yeni bir operasyon başlatabileceklerinin sinyalini vermişti.

Erdoğan, “Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasını da çökerteceğiz. Planımızı programımızı da yaptık. Geçtiğimiz günlerde buna da başladık. Yakında terör örgütünün tepesine ineceğiz. Bir gece ansızın gelebiliriz” diye konuşmuştu Geçen hafta Türk Silahlı Kuvvetleri, Rojava’daki bazı noktalara obüs atışı gerçekleştirmişti ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Robert Palladino bunun ardından, “Suriye’nin kuzeybatısında ABD askeri personeli de o bölgedeyken gerçekleştirilen tek taraflı saldırılardan büyük kaygı duyuyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ise geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD ve Türk güçlerinin Suriye’nin kuzeyindeki Menbic kentinde ortak devriyeye başladıklarını belirtmişti.

Koalisyon Güçleri ve DSG sözcülerinden açıklamalar

AFP’nin haberine göre, Koalisyon Güçleri Sözcüsü Sean Ryan, Pazar günkü devriyenin Cuma gününden sonra bir hafta içinde yapılan ikinci devriye olduğunu, amacın bölgedeki güvenlik ve emniyetin devam ettirilmesinin sağlanması olduğunu belirtti.

Bununla birlikte Ryan, devriyenin düzenli bir şekilde yapılmadığını söyledi.

AFP’ye konuşan DSG sözcüsü Mustafa Bali ise “Bunlar doğrudan tehditlerle ilgili. Amaç, Türkiye’yi saldırganlığını sonlandırmaya çağırmak” dedi.

Konuyla ilgili Türkiye’den henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Bir Cevap Yazın