Ana sayfa Genel Güncel Abdüllatif Şener’den yeni parti açıklaması: Davutoğlu ve ekibi…

Abdüllatif Şener’den yeni parti açıklaması: Davutoğlu ve ekibi…

218
0

hmet Davutoğlu’nun kuracağı öne sürülen yeni parti faaliyetlerini doğrulayan Abdüllatif Şener, “Bunlar Erdoğan’ın sopasına ne kadar dayanabilirler veya havucuna ne kadar uzakta durabilirler tam ölçemiyorum. Bir hareket başlatma testleri yapıyorlar” dedi. Yerel seçimlerden sonra AKP içinde çıkacak “merkez sağ” bir partinin kurulacağı yönündeki iddialar gündemdeki yerini aldı. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı öne sürülen partide eski bakanlardan

Ali Babacan, Mehmet Şimşek, Nihat Ergün gibi isimler zikrediliyor Partinin Eylül ayında kuruluş hazırlıkları yaptığı da iddia edilirken, bazı AKP’li milletvekilleriyle de dirsek temaslarının olduğu ileri sürüldü AKP’nin kurucularından olan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Diren Yurtsever’e söz konusu iddiaları değerlendirdi. Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan gibi isimlerin yeni parti kurma gibi “bir takım faaliyetler” içerisinde olduklarını bildiğini belirten Şener, “Ama bu faaliyetlerin partileşmeye dönüşeceğinden emin değilim. Çünkü başından beri çok çekingen davranmışlardı. Erdoğan’a karşı özgür bir irade ortaya koyup, çıkacak cesarete sahip olduklarından emin değilim. Daha önceki karamsar haller nedeniyle böyle düşünüyorum. Ama olmaz diye bir şey yok. Olabilir tabii” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlık’ Bu isimlerin kurmayı planladığı partinin yerel seçim sonrası ya da daha sonraki aylarda yasallaşabileceğini belirten Şener, şöyle devam etti: ”Önlerinde de sadece milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri olur. Dolayısıyla cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir hazırlık olabilir. Yerel seçime girmeden, yerel seçimleri pas geçerek doğrudan milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelmiş olmak, stratejik olarak doğrudur. Ama nasıl bir oluşum ortaya çıkacak, hangi cesareti gösterecekler, hangi karar ve tutumu sergileyecekler, Erdoğan’ın bir işaretiyle vazgeçecekler mi, vazgeçmeyecekler mi? Bunların hiç birinden emin değilim.

Erdoğan giderken partiyi aileden birine devretmek istiyor’ AKP’den kopan birçok ismin olduğun vurgulayan Şener, bu isimlerin Erdoğan tarafından “tasfiye” edildiğini söyledi. Erdoğan’ın giderken partisini ailesinden birilerine devretmek için parti içinde öne çıkan isimleri tasfiye ettiğini savunan Şener, “Bu isimlerin çoğu da Türkiye’de siyaseti takip eden çevrelerde önemli görünen isimler. Bu isimler Erdoğan tarafından sürekli dışlanmış. Partinin kuruluş safhasında var olan isimlerin hemen hemen hiç biri kalmamıştır. Kendisinden başka hafızalarda kalan bir isim bırakmamak için çaba harcamıştır. Bu dışarıda kalanlar da sürekli bir birikim oluşturmuşlardır. Bunun neticesinde yeni bir partinin ortaya çıkma potansiyeli de var. Ama Erdoğan’ın sürekli partiye vücut vermiş isimleri dışlaması veya biraz pirim yapmış isimleri siyasetin dışına iterek toplumda hatırlanamaz hale getirme çabasının bir temel mantığı da var. Artık kesin olarak anlaşılıyor ki kendisi bırakıp giderken partisini ailesinden birine devretmek istiyor. Bunu 16 yıldır yapıyor zaten” diye konuştu.

AKP’ye karşı hareket başlatma testi’ Şener, Erdoğan’ın tasfiye ettiği “dışarda birikenlerin” potansiyel yeni bir hareketin fitilini tetikleyecek duruma yöneldikleri belirterek, Erdoğan’ın bunu engelleyecek bazı çıkışlarda bulunabileceğini söyledi. Şener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erdoğan’ın yeni bir atağıyla bağımsız ortaya çıkma iradelerini göstermekte zorlanabilirler. Erdoğan bir taraftan havuç bir taraftan sopa gösteriyor. Bunlar Erdoğan’ın sopasına ne kadar dayanabilirler veya havucuna ne kadar tamah etmeden uzakta durabilirler tam ölçemiyorum. AKP’nin ortaya çıkışında Fazilet Partisi yasal olarak kapatılmıştı ve parti kapandıktan sonra milletvekillerinden bir kısmı AKP’yi bir kısmı Saadet Partisi’ni kurmuştu. Şimdi böyle bir durum yok. Şimdi güçlü bir iktidar var. Devlete, yargıya, basına hakim; ülkenin tüm parasını kontrol eden bir iktidar var. Anti demokratik bir yönetim tarzı kurmuş AKP ve Erdoğan var. Ve güçlü halen. Buna karşı bir hareket başlatma testleri yapıyorlar. Böyle bir ortamda ne kadar dirençli olacaklar bundan emin değilim.” ‘Gül, Davutoğlu’nun Başkan olmasına sıcak bakmıyor’ Şener, oluşacak yeni parti içinde bazı anlaşmazlıkların da olduğunu dile getirdi. Bu anlaşmazlıklardan birinin Ahmet Davutoğlu’nun kurulacak yeni partinin Genel Başkanı olmak istediği ancak Abdullah Gül’ün, Davutoğlu’nun Genel Başkanı olmasına sıcak bakmadığını söyledi.

Bir Cevap Yazın