AB’den flaş Türkiye kararı

AB'den flaş Türkiye kararı

 AB’den flaş Türkiye kararı

23.12.2020 - 17:59

Güncelleme : 23.12.2020 - 17:59

AB Komisyonu, Türkiye’de yaşayan sığınmacılarla ilgili yardım programları hakkında açıklamalarda bulundu. Avrupa Birliği’nin aldığı karar doğrultusunda Türkiye’deki sığınmacıları desteklemek amacıyla yürütülen 2 insani yardım programı 2022 başına kadar uzatıldı.

Türkiye’deki sığınmacılar için yürütülen Sosyal Uyum Yardım (SUY) programı kapsamında dağıtılan Kızılay Kart’lara ve sığınmacı çocukların eğitimlerinin devamlılığını sağlamaya yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) programına desteğin 2022 yılının ilk aylarına kadar devam edeceği kaydedildi.

Programlarla Türkiye’deki 1,8 milyon sığınmacıya temel ihtiyaçları için aylık nakit yardım sağlandığı, 700 bin çocuğun da eğitimine katkı verildiği belirtilen açıklamada, söz konusu uzatılan yardım programlarının AB bütçesinden karşılanacağı bildirildi. Açıklamada, Türkiye’nin yaklaşık 4 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığı, bunların yüzde 70’inin kadın ve çocuk olduğu anımsatıldı.

AVRUPA BİRLİĞİ, 6 MİLYAR AVRO TAAHHÜT ETMİŞTİ

AB, 29 Kasım 2015’te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi’nde, Türkiye’deki Suriyeliler için 3 milyar avroluk fon sağlamayı taahhüt etmişti. 18 Mart’taki zirvede ise 3 milyar avroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı.

Fonların, Türkiye’deki Suriyelilerin sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı. Geçen hafta, AB tarafından “Türkiye’deki Sığınmacılar için Mali Yardım Programı (FRIT)” kapsamında ödenmesi öngörülen 6 milyar avronun tamamının sözleşmelere bağlandığı açıklanmıştı. 

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.