ABD: DSG daha fazla elinde tutamaz

,,,

 ABD: DSG daha fazla elinde tutamaz

06.09.2019 - 21:18

Güncelleme : 06.09.2019 - 21:18

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, DSG’nin yabancı uyruklu IŞİD’lileri daha fazla hapiste tutamayacağını belirterek, İngiltere’den İngiliz vatandaşı örgüt mensuplarını kabul etmesini talep etti. Esper, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsünde (RUSI) konuşma yaptı.Burada yaptığı konuşmada, Rojava’da DSG’ye ait hapislerde tutulan İngiliz uyruklu IŞİD mensuplarının ülkelerine kabul edilmelerini istedi.DSG’nin yabancı uyruklu örgüt mensuplarını daha fazla hapiste tutamayacağını belirten Esper, sözlerine şunları ekledi:

“IŞİD’li tutuklular ciddi bir sorun ve bu soruna çözüm bulmamız gerekiyor. Bu IŞİD’lilerin ülkeleri tarafından kabul edilmeleri gerekiyor. Bu konudaki mesajımız da budur. Çözüm bulunmazsa bölgeye daha fazla tehdit oluşturmuş olacaklardır.Ne zamana kadar bu kamplarda tutulabilir? Kim bunlara korumalık yapacak? Birkaç bin IŞİD’liden söz ediyoruz. Ve 2 binden fazlası yabancı uyruklu ve çoğu Avrupa’dan IŞİD’e katıldı.”

Esper ayrıca, Washington’un Tahran’a karşı izlediği politikalara bazı müttefiklerinin karşı çıktığını ancak ABD Başkanı Donald Trump’ın, ekonomik yaptırımlar yoluyla İran’a yönelik azami baskı politikasını sürdürme konusunda kararlı olduğunu belirtti.

ABD’nin baskılarının İran’ı nükleer anlaşmanın yerine geçecek yeni bir anlaşmaya zorlamayı hedeflediğini ifade eden Esper, “Görünüşe göre, İran müzakereler yapabileceğimiz bir noktaya doğru gidiyor” dedi.

Yeni anlaşmayla İran’ın nükleer silah elde etmesini engellemek istediklerine dikkati çeken Esper, “Yeni nükleer anlaşma, İran’ın 10-15 yıl değil sonsuza dek nükleer silaha sahip olmayacağını garanti etmelidir.” diye konuştu.