78 barodan açık çağrı!

78 barodan açık çağrı

 78 barodan açık çağrı!

29.06.2020 - 12:53

Güncelleme : 29.06.2020 - 13:12

“Bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan her vatandaşa tarihi bir çağrıdır” diyen 78 baro, gazetelere ilan verdi. Açıklamada, “Barolar ‘çoklu baro’ kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır” denildi.

AKP’nin baroların seçim sistemini değiştirerek yapısına müdahale etmeyi planladığı teklife karşı 78 baro başkanlığı gazetelere ilan vererek destek çağrısında bulundu.  Aralarında İstanbul, İzmir ve Ankara’nın da olduğu 78 baronun katıldığı açıklamada, Erzincan ve Elazığ baroları yer almadı.

‘BAROLARIN BÖLÜNMESİ SESİ KISIK, CÜBBESİ DÜĞMELİ TOPLULUKLAR YARATACAKTIR’

“Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır. Bu metin bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan herkese tarihi bir çağrıdır” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yaşımıza, güneşe, yağmura ve virüse rağmen ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürümemizin ve başkentimizin girişinde tarafımıza uygulanan insanlık dışı muameleye rağmen direnmemizin ve kararlı duruşumuzun nedeni Baroların yapılarının değiştirilmesi adı altında parçalanma, niteliksizleştirme ve susturulma tehdidine karşı bir tepki ama aslında bu tehdidin vatandaşın sesinin kesilmesi, temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılması karşısında savunmasız bırakılması anlamına gelmesinedir.

“Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır. Bu metin bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan herkese tarihi bir çağrıdır.

Bizler meslek değerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi, meslek örgütümüzün içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine izin vermeyeceğimizi tarih önünde tüm Türkiye’ye saygı ve büyük bir kararlılıkla arz eder, herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz.”

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.