Ana sayfa Genel Güncel 31 Mart’ta kullanılacak oy pusulaları: HDP kaçıncı sırada?

31 Mart’ta kullanılacak oy pusulaları: HDP kaçıncı sırada?

183
0

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından örnek oy pusulaları basına tanıtıldı. Seçmenler 4 ayrı oy pusulasında adayını belirledikten sonra oy pusulalarını tek bir zarfta sandığa atacak. İlk kez bir yerel seçimde sandığa tek zarf atılacak. Seçmenlerin önünde oy kullanımı esnasında 4 adet pusula yer alacak. Pusulalarda ilçe seçimi, belediye meclis üyeleri seçimi, muhtarlık seçimi ve il seçimi için oy kullanılacak.

İllerde ve ilçelerde seçime giren kişi ya da partilere göre pusulalar farklılık gösterebilecek. Bir kentte seçime girmeyen partiler, oradaki pusulada yer almayacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nda yerel seçimlere katılacak siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri de kura çekimiyle belirlendi. Partilerin oy pusulasında sıralaması şu şekilde: 1- Saadet Partisi, 2- Bağımsız Türkiye Partisi, 3- Türkiye Komünist Partisi, 4- Vatan Partisi, 5- Büyük Birlik Partisi, 6- Hür Dava Partisi, 7- Cumhuriyet Halk Partisi, 8- Adalet ve Kalkınma Partisi, 9- Demokrat Parti, 10- Milliyetçi Hareket Partisi, 11- İyi Parti, 12- Halkların Demokratik Partisi, 13- Demokratik Sol Parti